Náš TIP
Domovní čistírna odpadních vod

V rekreačních objektech, do kterých nedosahuje přívod kanalizace, se musíme vypořádat s problémem odpadních vod jiným způsobem. Kvalitní řešení přitom nabízí domovní čistírna odpadních vod, kterou využijeme třeba právě na chalupě.

Nejdokonalejší způsob likvidace odpadů

Někdo si v případě rekreačních objektů vystačí se zabudováním jímky nebo septiku. Nejdokonalejším způsobem likvidace odpadních vod je však zřízení domovní čističky. Na trhu je možné vybrat si mezi čističkami z plastu i nerezové oceli. Pro správný výběr je přitom důležité, zda potřebujete čistírnu k rekreačnímu objektu nebo trvalému bydlení. Z důvodu, že zřízení domovní čistírny odpadních vod spadá do kategorie vodní dílo, je třeba nejprve získat povolení od příslušného odboru životního prostředí, a to u pověřených stavebních úřadů.

Jak funguje čistírna odpadních vod?

Pokud jde o fungování čistírny odpadních vod, je v zásadě stejné jako u velkých klasických čistíren. Odpadní vody se čistí aerobně biologickým způsobem, při kterém se organická hmota rozkládá díky směsi mikroorganismů vyžadujících ke svému životu kyslík ze vzduchu.

Proces čištění odpadních vod je třífázový. Nejprve se provádí hrubé čištění, při němž se od odpadní vody oddělí hrubé nečistoty. Při druhé fázi čištění - pojmenované jako aerobní stupeň - dochází k vlastnímu biologickému čistění. Při něm se od vyčištěné vody odděluje kal. Třetí a poslední fází čištění je přenos produktů čištění, tedy kalu a vyčištěné vody, do prostor pro jejich další zpracování. Někdy zde vyvstává problém, kam by měla směřovat vyčištěná voda. Ideální je přitom blízkost řeky nebo rybníku. Jednotlivé domovní čistírny odpadních vod se přitom od sebe liší s ohledem na typ průtoku.

Kvalitní čistička k rodinnému domu vychází v dnešní době do částky 50 000 Kč, přičemž je třeba k ní započítat cenu za osazení a také za provozní náklady, které tvoří hlavně cena spotřebované elektřiny – většinou do 2000 za rok.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

12. 08. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací