Náš TIP
Důkladné zazimování studny

Před příchodem prvních mrazů je zapotřebí postarat se nejen o zahradu a její choulostivé rostliny, ale také o studnu. S tím úzce souvisí také zazimování pumpy a rozvodů vody a zavlažování. Proto abyste v příští zahrádkářské sezóně měli čistou a zdravotně nezávadnou vodu, je třeba se jejímu zdroji v zahradě věnovat co nejdůkladněji.

Důkladná izolace

V případě ruční pumpy nechte další využívání na jaro. Povrch studny pak chraňte tepelnou izolací v podobě vaty či polystyrenu. Obojí se vzhledem k nadcházejícímu nepříznivému počasí doporučuje důkladně zatížit. Pokud čerpáte vodu z vrtané studny s ruční pumpou, vypusťte pomocí kohoutku vodu z trubky. Pokud by v potrubí zmrzla, mohla by způsobit nemalé škody.

Poklop pro čistotu i bezpečí

Studna by měla mít také dostatečně velký a bezpečný poklop. Pokud ji využíváte k čerpání pitné vody, chraňte ji právě poklopem od pronikání různých nečistot včetně nežádoucí dešťové vody či tajícího sněhu. Právě četné deště a tající sníh se v předjaří postarají o znehodnocení pitné vody.

Studna s pitnou vodou by tak měla být dokonale utěsněná. Neměl by jí chybět široký betonový límec postavený kolem skruže a okolní vyspádovaný terén, který zajistí chytrou izolaci před pronikáním povrchové vody do studny.

Ponorné tlakové čerpadlo a přídavná zařízení

Ze studny se před zimou doporučuje vyndat i ponorné tlakové čerpadlo. Jestliže to však máte vyzkoušené a necháváte je přes zimu v obvyklé hloubce, kde nezamrzá, není třeba něco měnit. Důležité je každopádně odpojit veškerá zařízení, která jsou na čerpadlo napojená. Předejdete tak mnohým případným problémům. V žádných přístrojích také nenechte proudit vodu, všechnu vypusťte.

Ponorné čerpadlo, které se vám nechce nechávat přes zimu ve studni, můžete uložit třeba ve sklepě. Pamatujte také na to, že důkladně zazimovat potřebuje celý zavlažovací systém v zahradě. Vypusťte tedy vodu ze všech míst, kde by mohla zmrznout a způsobit neplechy. Nadcházející jaro si přece chcete užít, a nikoliv počítat, kolik vás ta zima zase stála...

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

11. 12. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací