Náš TIP
Dva různé druhy mochyně – k jídlu i sušení

Židovská a peruánská mochyně bývá někdy zaměňována. Není se čemu divit, jsou si podobné. Plody které z těchto mochyní jsou jedlé? A květy které z nich se suší?

Dvě rozdílné mochyně

Mochyně židovská neboli židovská třešeň (Physalis alkekengi) zdobí svými zářivými lampióny celou řadu podzimních zahrad. Je to trvalka a její plody jsou považovány za jedovaté nebo alespoň nejedlé. Jedlé a velmi chutné jsou naproti tomu plody mochyně peruánské (Physalis peruviana), kterou si však musíme každoročně znovu vypěstovat.

Jak je rozpoznat?

Pokud jde o barvu lampiónku, tak mochyně židovská jej má oranžovočervený. Lampiónky mochyně peruánské mají naopak šedozelenou barvu. Pokud jde o bobule mochyní, mochyně židovská má plody sytě červené nebo oranžové barvy, kdežto plody mochyně peruánské jsou zaprvé větší a za druhé jsou ve své zralosti vybarvené zelenožlutě nebo žlutooranžově. Nejenže jsou plody mochyně peruánské velmi chutné, ale jsou také zdravé.

Mochyně židovská k sušení

Právě lampiónky mochyně židovské se často používají k sušení. Do podzimních kytic, věnců a dalších dekorací jsou totiž přímo ideální. Sušení květů mochyně židovské je přitom vcelku jednoduché. Koncem září nebo na počátku října, kdy jsou lampiónky nejvíce vybarvené, přistoupíme k jejich sběru. Při sušení pak pověsíme jednotlivé větvičky ve stejném směru, v jakém mochyně rostla v přírodě. V opačném případě by totiž usušené lampiónky nepřirozeně trčely vzhůru.

Velice pěkně přitom vypadají také skeletované lampiónky. Ty vzniknou tak, že vlivem povětrnostních vlivů zůstane z květu mochyně jen žilkování, za kterým bude svítit barevný plod.

Mochyně v zahradě

Mochyně židovská může v zahradě dorůst až do metrové výšky. Díky plazivým oddenkům se však může brzy stát nepříjemnou invazivní rostlinou. Na podzim se tedy vyplatí ji hluboko obrýt nebo kolem ní zapustit překážky, a to kolmo k povrchu půdy.

Přesto je mochyně židovská krásnou ozdobou podzimní zahrady. Nejlépe se přitom vyjímá ve společnosti vzrostlých kapradin.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

19. 10. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 22. 4. 2019 Velikonoční tradice IV – Velikonoční pondělí Velikonoční tradice IV – Velikonoční pondělí
  Velikonoční pondělí letos připadá na 22. dubna. Jaké tradice se s ním pojí a kam až sahá jejich původ?
 • 21. 4. 2019 Řešíme sucho v zahradě Řešíme sucho v zahradě
  Nezvyklé sucho sužuje české zahrady už několik let. Jak se z nich poučit a dopřát zahradě vláhu navzdory počasí?
 • 18. 4. 2019 Slavnostní velikonoční prostírání Slavnostní velikonoční prostírání
  Velikonoční svátky si doslova koledují o slavnostní tabuli v jarních tónech. Stejně jako v případě ostatních dekorací se i tady nabízí celá řada inspirace, jak si užít slavnostního...
 • 16. 4. 2019 Barvíme velikonoční vajíčka Barvíme velikonoční vajíčka
  Velikonoce už pomalu klepou na dveře, za kterými je vítá vzrostlé osení a hospodyňky sršící nápady na velikonoční výzdobu. Jak letos nazdobíte velikonoční vajíčka? Inspirujte se!
 • 9. 4. 2019 Rady pro zdravý spánek Rady pro zdravý spánek
  Spánkem strávíme velkou část života, proto bychom se měli postarat o to, aby byl co možná nejzdravější. V prvé řadě je tak třeba zaměřit se na výběr kvalitní postele, roštu a matrace....
 • 7. 4. 2019 Velikonoční dekorace v interiéru Velikonoční dekorace v interiéru
  Velikonoce pomalu klepou na dveře. Čekání na ně si můžeme zpříjemnit vlastnoruční výrobou velikonočních dekorací, které by náš domov měly zdobit od samého začátku jara. Po zdánlivě nekonečném a...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací