Náš TIP
Dva různé druhy mochyně – k jídlu i sušení

Židovská a peruánská mochyně bývá někdy zaměňována. Není se čemu divit, jsou si podobné. Plody které z těchto mochyní jsou jedlé? A květy které z nich se suší?

Dvě rozdílné mochyně

Mochyně židovská neboli židovská třešeň (Physalis alkekengi) zdobí svými zářivými lampióny celou řadu podzimních zahrad. Je to trvalka a její plody jsou považovány za jedovaté nebo alespoň nejedlé. Jedlé a velmi chutné jsou naproti tomu plody mochyně peruánské (Physalis peruviana), kterou si však musíme každoročně znovu vypěstovat.

Jak je rozpoznat?

Pokud jde o barvu lampiónku, tak mochyně židovská jej má oranžovočervený. Lampiónky mochyně peruánské mají naopak šedozelenou barvu. Pokud jde o bobule mochyní, mochyně židovská má plody sytě červené nebo oranžové barvy, kdežto plody mochyně peruánské jsou zaprvé větší a za druhé jsou ve své zralosti vybarvené zelenožlutě nebo žlutooranžově. Nejenže jsou plody mochyně peruánské velmi chutné, ale jsou také zdravé.

Mochyně židovská k sušení

Právě lampiónky mochyně židovské se často používají k sušení. Do podzimních kytic, věnců a dalších dekorací jsou totiž přímo ideální. Sušení květů mochyně židovské je přitom vcelku jednoduché. Koncem září nebo na počátku října, kdy jsou lampiónky nejvíce vybarvené, přistoupíme k jejich sběru. Při sušení pak pověsíme jednotlivé větvičky ve stejném směru, v jakém mochyně rostla v přírodě. V opačném případě by totiž usušené lampiónky nepřirozeně trčely vzhůru.

Velice pěkně přitom vypadají také skeletované lampiónky. Ty vzniknou tak, že vlivem povětrnostních vlivů zůstane z květu mochyně jen žilkování, za kterým bude svítit barevný plod.

Mochyně v zahradě

Mochyně židovská může v zahradě dorůst až do metrové výšky. Díky plazivým oddenkům se však může brzy stát nepříjemnou invazivní rostlinou. Na podzim se tedy vyplatí ji hluboko obrýt nebo kolem ní zapustit překážky, a to kolmo k povrchu půdy.

Přesto je mochyně židovská krásnou ozdobou podzimní zahrady. Nejlépe se přitom vyjímá ve společnosti vzrostlých kapradin.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

19. 10. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 17. 1. 2019 Vlastní sazenice z lednových výsevů II Vlastní sazenice z lednových výsevů II
  Už v lednu si můžeme začít předpěstovávat první domácí sazeničky. Některé rostlinky si ze semínek předpěstováváme za oknem, semínka dalších můžeme rovnou vysévat do vytápěného skleníku.
 • 15. 1. 2019 Materiály pro zateplení domu I Materiály pro zateplení domu I
  Vhodná tepelná izolace do domu dokáže vyřešit problém neustále se zvyšujících cen za energie. Ať už se tedy chystáte na rekonstrukci nebo stavbu nového domu, zapřemýšlejte nad tím, s jakou...
 • 15. 1. 2019 Bydlení v eko stylu Bydlení v eko stylu
  Eko styl je tu pro všechny, kteří si domů chtějí přinést kus přírody. Interiéry zařízené v tomto stylu jsou velmi přirozené a útulné. Eko styl přitom není jen interiérový styl, ale i styl...
 • 10. 1. 2019 Kouzlo vintage stylu v interiéru Kouzlo vintage stylu v interiéru
  Vintage styl miluje všechno staré a klasické. Inspiruje se v interiérech první poloviny minulého století a vnáší do mnohých domovů vůni starých dobrých časů.
 • 9. 1. 2019 Vonné klacíky na stromeček Vonné klacíky na stromeček
  Lahodné vůně vánočního stromku se nemusíte vzdávat ani po Vánocích. Jistě je mezi námi hodně těch, v jejichž domovech zůstává vánoční stromeček o něco déle. Lesní vůně z něj však...
 • 7. 1. 2019 Péče o psa v zimním období Péče o psa v zimním období
  Aby si vaši pejsci užili zimní radovánky stejně jako vy, je třeba myslet na všechno. Jen s tou správnou péčí přečkají zimu bez úhony.


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací