Náš TIP
Dva různé druhy mochyně – k jídlu i sušení

Židovská a peruánská mochyně bývá někdy zaměňována. Není se čemu divit, jsou si podobné. Plody které z těchto mochyní jsou jedlé? A květy které z nich se suší?

Dvě rozdílné mochyně

Mochyně židovská neboli židovská třešeň (Physalis alkekengi) zdobí svými zářivými lampióny celou řadu podzimních zahrad. Je to trvalka a její plody jsou považovány za jedovaté nebo alespoň nejedlé. Jedlé a velmi chutné jsou naproti tomu plody mochyně peruánské (Physalis peruviana), kterou si však musíme každoročně znovu vypěstovat.

Jak je rozpoznat?

Pokud jde o barvu lampiónku, tak mochyně židovská jej má oranžovočervený. Lampiónky mochyně peruánské mají naopak šedozelenou barvu. Pokud jde o bobule mochyní, mochyně židovská má plody sytě červené nebo oranžové barvy, kdežto plody mochyně peruánské jsou zaprvé větší a za druhé jsou ve své zralosti vybarvené zelenožlutě nebo žlutooranžově. Nejenže jsou plody mochyně peruánské velmi chutné, ale jsou také zdravé.

Mochyně židovská k sušení

Právě lampiónky mochyně židovské se často používají k sušení. Do podzimních kytic, věnců a dalších dekorací jsou totiž přímo ideální. Sušení květů mochyně židovské je přitom vcelku jednoduché. Koncem září nebo na počátku října, kdy jsou lampiónky nejvíce vybarvené, přistoupíme k jejich sběru. Při sušení pak pověsíme jednotlivé větvičky ve stejném směru, v jakém mochyně rostla v přírodě. V opačném případě by totiž usušené lampiónky nepřirozeně trčely vzhůru.

Velice pěkně přitom vypadají také skeletované lampiónky. Ty vzniknou tak, že vlivem povětrnostních vlivů zůstane z květu mochyně jen žilkování, za kterým bude svítit barevný plod.

Mochyně v zahradě

Mochyně židovská může v zahradě dorůst až do metrové výšky. Díky plazivým oddenkům se však může brzy stát nepříjemnou invazivní rostlinou. Na podzim se tedy vyplatí ji hluboko obrýt nebo kolem ní zapustit překážky, a to kolmo k povrchu půdy.

Přesto je mochyně židovská krásnou ozdobou podzimní zahrady. Nejlépe se přitom vyjímá ve společnosti vzrostlých kapradin.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

19. 10. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 20. 11. 2018 Předvánoční úklid beze stresu II Předvánoční úklid beze stresu II
  V minulém díle našeho seriálu jsme se zaměřili hned na několik kroků v předvánočním úklidu. Dnes si povíme, jak při úklidu pokračovat, abychom ho zvládli v pohodě a beze stresu.
 • 20. 11. 2018 Předvánoční úklid beze stresu I Předvánoční úklid beze stresu I
  Advent se nezadržitelně blíží a s ním i pečení vánočního cukroví a úklid celého bytu či domu. Jak zvládnout uklízení před nejkrásnějšími svátky v roce v pohodě a beze stresu?
 • 15. 11. 2018 Kouzlo minimalistického stylu bydlení Kouzlo minimalistického stylu bydlení
  Minimalistické bydlení se vyznačuje vzdušností, světlostí a střídmostí. Nelibuje si v hromadění kusů nábytku ani bytových doplňků. Je čisté stejně tak, jako by měla být čistá naše mysl. Jak...
 • 15. 11. 2018 Stavba bazénu na podzim Stavba bazénu na podzim
  Možná si říkáte, že stavět bazén na podzim není zrovna dobrý nápad. My vám však uvedeme několik zásadních důvodů, proč je právě toto roční období pro stavbu bazénu tím nejvhodnějším.
 • 14. 11. 2018 Kouzelné bydlení ve stylu Provence Kouzelné bydlení ve stylu Provence
  Provensálský styl bydlení se začíná usazovat v řadě českých interiérů. Může za to jím ztělesněná křehkost francouzského domova plná vůní, barev a přírodních motivů. Jak si tento romantický...
 • 13. 11. 2018 Správná péče o sukulenty Správná péče o sukulenty
  Sukulenty patří mezi nejméně náročné rostliny, které vám svou exotickou krásou pomohou rozsvítit domov. Jaké jsou jejich požadavky na péči a odkud se k nám vlastně tyto nenáročné krásky...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací