Náš TIP
Fialový záhon plný opravdu nenáročných trvalek

Máte rádi fialovou barvu a rádi byste si na zahrádce vytvořili květinový koutek v této barvě? Pak vám přinášíme pár tipů na nenáročné fialově kvetoucí trvalky, které vám do zahrady vnesou trochu Provence.

Šanta hroznovitá

Šanta hroznovitá (Nepeta racemosa) je jednou z těch nenáročných trvalek, které vám svou barvou a vůní zpestří přicházející počátek léta. Tato rostlina roste v hustých trsech a dorůstá do výšky 40 až 60 cm, přičemž její kultivary mohou být nižší i vyšší. Barva jejích květů bývá modrofialová, modrá nebo čistě bílá. Těšit se z nich můžete po celé léto.

Ačkoliv dává šanta hroznovitá přednost stanovišti na plném slunci, nic nezkazíte, pokud si ji vysadíte pod stromy do polostínu. Jedná se zkrátka o rostlinu velmi nenáročnou a přizpůsobivou. Celkově je díky těmto výhodám považována za jednu z nejhodnotnějších trvalek vůbec. Přispívá tomu právě i fakt, že vydrží kvést opravdu dlouhou dobu. Množí se na jaře dělením trsů nebo díky zakořenění rašících výhonů.

Šalvěj hajní

Další půvabnou fialově kvetoucí trvalkou je šalvěj hajní (Salvia nemorosa), kterou najdeme i běžně v přírodě. Také tato trvalka patří k těm nenáročným na výběr stanoviště, dokáže se zkrátka také skvěle přizpůsobit. Zvládne vysazení do mírného polostínu, ale mnohem víc se jí líbí na plném slunci. Šalvěj hajní jinak bez problémů roste téměř v každé zahradní půdě.

U této rostliny se pro prodloužení doby jejího květu doporučuje (stejně jako u řady ostatních rostlin) odstraňovat odkvetlá květenství. Po kompletním odkvětu je pak vhodné rostlinu zcela zastřihnout. Nízké odrůdy šajvěje hajní navíc můžete klidně pěstovat i v nádobách. Brzy zjara pak šalvěj můžete rozmnožit řízkováním rašících výhonů.

Čistec velkokvětý

Čistec velkokvětý (Stachys macrantha, syn. S. grandiflora) by také neměl chybět ve vašem trvalkovém záhonku. Prokvétá velkými květenstvími růžovofialových květů a vaši zahrádku zjemní svými půvabnými tóny.

Květy čistce velkokvětého jsou  dlouhé až 3,5 cm. Rozkvétají v květnu, ale kolikrát své kvetení znovu opakují v měsíci srpnu.  V době květu se pak čistec velkokvětý rozpíná až do výšky 60 cm. Nejlepším stanovištěm pro něj bude místo na plném slunci, i když snese i polostín. Půda mu svědčí mírně vlhká. Bez nutnosti vám tento druh čistce na zahrádce vydrží klidně i 10 let. Jedná se zkrátka o nenáročnou a dlouhověkou rostlinku. Na jaře ji pak bez problémů rozmnožíte dělením trsů.

18. 06. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací