Náš TIP
Ideální sekera pro snadnou práci – štípací, tesařská či univerzální

V dnešní době jsou na trhu k sehnání rozmanité druhy seker. Proto abyste si pro práci se dřevem vybrali tu ideální, je třeba se v nabídce trochu orientovat. Každá sekera se totiž hodí na něco jiného. Neberte ji tedy jako univerzální nástroj a pojďte se spolu s námi podívat, jakou sekeru vybrat, aby vám šla práce snadno a rychle od ruky.

V široké nabídce seker můžete narazit na ty štípací, tesařské či univerzální. Existují také sekery se speciálním topůrkem.

Štípací sekera

Štípací sekera je ideální pro štípání palivového dřeva na polínka a třísky. Lehčí štípací sekery váží okolo 1 kg a délka jejich topůrka sahá k cca 45 cm. Ty těžší štípací sekery mají i delší topůrko a jinak už váží i přes 1,5 kg. K sekání větších špalků se pak hodí dvouruční štípací sekery těžké až 2,5 kg a o délce topůrka až 90 cm.

Kalač

Mezi velké a těžké sekery určené ke štípání velkých špalků patří také kalač. To je speciální sekera s velkou a těžkou hlavou, která snese i svéráznější zacházení – například bušení do ní kladivem, pokud vám nejde špalek rozštípnout. Oproti klasické sekeře má kalač delší ostří a také je mnohem tlustší. Díky své tloušťce tak snadněji vykrojí ve dřevě širší trhlinu a dřevo rychleji rozlomí.

Tesařská sekera

Speciální sekerou pro odborné práce se dřevem je tesařská sekera. Váží okolo 1 kg a délka topůrka zde sahá k 50 cm. Díky praktickému tvarování hlavy tesařské sekery ji můžete při práci držet rovnou nad ostřím, které vytváří úhel 30°.

Univerzální sekera

Pro tesařské a zároveň i stavební práce okolo domu je ideální univerzální sekera, která by ideálně měla vážit okolo 1 až 2 kg s velikostí topůrka do 70 cm. Ostří má opět ve 30° sklonu. S takovou univerzální sekerou je navíc možné i sekat větve či kácet menší stromky.

Sekery s dřevěným nebo kompozitovým topůrkem

Při práci se dřevem hraje důležitou roli také materiál topůrka. Pořídit si tak můžete buď sekeru s topůrkem ze dřeva nebo z uhlíkové oceli.

Sekery s dřevěným topůrkem mají hlavu z kované oceli, přičemž násada je vyrobena z tvrdého dřeva (buk, ořech, jasan). Nevýhodou seker s dřevěným topůrkem však je, že se hlava může uvolnit. Z těchto důvodů jsou tyto sekery mezi hlavou a topůrkem zajištěny ocelovým klínkem, navíc se nedoporučuje nechávat sekyrku v teplé místnosti, kde dřevo sesychá a hlava se uvolňuje.

Mnohem praktičtější jsou sekery s kompozitovým topůrkem, u kterých je hlava vyrobena z uhlíkové oceli a mnohdy ještě potažena vrstvou teflonu. Ten snižuje tření a zajišťuje snazší průnik dřevem. Násada je pak z polyamidu vyztuženého skelnými vlákny. Hlava nevypadává a rukojeť neklouže. Sekery s kompozitovým topůrkem bývají velmi odolné vůči mechanickému poškození. Mají dlouhou životnost, jsou pevné a tvrdé.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

08. 02. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací