Náš TIP
Jak obnovit podlahu ze dřeva?

Máte domek či chalupu se starými dřevěnými podlahami, které mají tu správnou patinu, ale stárnou a ztrácejí na síle? Pojďme se společně podívat na to, jak se dá taková stará dřevěná podlaha obnovit, aby byla zdravá, krásná i bezpečná.

V prvním případě je potřeba zjistit skutečný stav dřevěné podlahy. Pokud podlaha a její podklad pod prkny není postižena plísní, hnilobou či dřevokaznými škůdci, můžeme se vrhnout do práce.

Co s podlahou, která vrže?

Jestliže máte co dočinění s podlahou, která vrže, zřejmě se častým chozením její prkna zkroutila a oddělila od nosných trámků (možná také pohnutých). V tomto případě je zapotřebí celou nosnou konstrukci znovu upevnit. Udělejte to tak, že přišroubujete fošny k trámkům novými a kvalitními vruty. Hřebíky se pak snažte zatlouci co možná nejtěsněji, tak 2 mm od povrchu podlahy.

Podlaha a broušení pro dokonale jemný povrch

Poté následuje důkladné trojité přebroušení dřevěné podlahy – od nejhrubší zrnitosti až po tu nejjemnější. Pokud před posledním broušením nacházíte na podlaze nějaké vady, vyspravte je spárovacím tmelem smíchaným s prachem z broušeného povrchu. Poslední broušení, které zajišťuje ten nejjemnější povrch dřevěné podlahy, je třeba provést až po dokonalém zaschnutí tmelu.

Nátěr oleje, vosku nebo laku

Na důkladně zbroušenou dřevěnou podlahu se nanáší olej, vosk nebo lak. Záleží na vás, jakému způsobu definitivní úpravy vaší podlahy dáte přednost. Ve dvou až třech vrstvách se nanáší lak, který celou dřevěnou plochu jednolitě uzavře. Každá vrstva se navíc opět brousí. Po nalakované podlaze se nesmí alespoň týden chodit, aby lak správně zaschnul a ztvrdnul. Výhodou lakovaných dřevěných podlah je jejich vysoký lesk a snadná údržba. Nevýhodou je zase to, že jakékoliv nesrovnatelnosti na podlaze už nemůžete lokálně opravit, všechno je na ní zkrátka příliš vidět. Pokud si ale podlahu natřete olejem nebo voskem, vady zamaskujete celkem snadno. Podlaha také bude mnohem lépe dýchat.

Dřevěná podlaha natřená voskem nebo olejem působí mnohem přirozeněji, navíc po ní můžete většinou chodit už druhý den od nátěru (po 24 hodinách). Natřené vrstvy nemusíte ani brousit, jen je třeba po letech nátěr zopakovat podle zátěže dřevěné podlahy.

 

Jakým způsobem zlepšujete funkčnost a vzhled dřevěných podlah vy? Podělte se s námi o své zkušenosti na Facebooku.

24. 07. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací