Náš TIP
Kamenné dekorace v zahradě I. – souhra s vodními prvky

Celou řadu českých zahrad dnes zdobí příjemně vyhlížející kamenné prvky. Zahrádkáři si kámen oblíbili zejména pro jeho praktické využití, dlouhou životnost i půvabně přirozený vzhled.

Kámen – praktický prvek do zahrady

Kamenné prvky můžete v zahradě zakomponovat téměř kamkoliv. Stačí jen trochu citu a úsilí. Kamenné dekorace se vyjímají jak v klasických přírodních zahradách, tak v těch čistě minimalistických. Kámen je v zahradě nejoblíbenější při tvorbě jezírek, cestiček, schodů i zahradních zídek.

Působivá symbióza vody a kamene

V případě okrasných nebo koupacích jezírek je kámen se svou odolností tou nejlepší volbou. Větší kamenné bloky se hodí pro vytvoření vodopádů či pramenišť, menší kameny zas umožní výsadbu bahenních a vodních rostlin v čisticí i hlubinné zóně. Voda má kámen ráda a díky této přirozené symbióze mohou v zahradě vzniknout opravdu zajímavá zátiší. V přírodních i moderních zahradách tak můžete využít krásy menších kamenných kašen, pramenišť či vývěrů. Všechny tyto vodní prvky pak osvěží celkový charakter zahrady, mohou i napájet vodou třeba vaše okrasné jezírko.

Kamenné úkryty pro užitečné živočichy

Takový kámen v dosahu vodních zdrojů navíc naláká k nám na zahradu řadu užitečných živočichů, kteří hubí škůdce. A tak se tu bude líbit například obojživelníkům, kteří pomohou nastolit ekologickou rovnováhu mezi jednotlivými biotopy.

Pokud si někde esteticky vyskládáte hromadu kamenů, nebo se vrhnete do budování malebné kamenné zídky, nalákáte sem i další užitečné živočichy jako například ještěrky. Pokud naopak v zahradě vytvoříte malé kamenné doupě prosypané starým dřevem, zavítá k vám nastálo třeba i takový ježek nebo ropucha. Pomocí kamene jim tak vytvoříte příjemné přirozené prostředí, svou zahrádku oživíte a navíc i zbavíte nežádoucích zahradních škůdců.

Originální krása kamene

Vysoce esteticky působí především kameny se zvláštní strukturou nebo barvenou kresbou, které nejlépe vyniknou v předních částech zahrady, případně právě u jezírka.

Pohled na takový zdánlivě obyčejný kámen vás tak může těšit každý den. S měnícími se ročními obdobími bude navíc i on – obklopen proměnlivou zahradou – stále novým kontrastním prvkem.

02. 09. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací