Náš TIP
Kamenné dekorace v zahradě III. – skalky, zídky, schody i pojezdové plochy

Kamenné prvky mají pro svou odolnost v celé řadě zahrad nezastupitelné místo. Vyhlížejí přirozeně a mají dlouhou životnost. V symbióze s vodními prvky i kvetoucí zahradou působí velice silným dojmem.

Kamenné prvky najdou uplatnění jak v přírodních, tak v těch moderních zahradách. Skvělých vlastností kamene můžete využít například při tvorbě skalek, zídek, pojezdových ploch, ale také v případě solitérní dekorace.

Kamenné zídky

Právě při budování zahradních zídek má kámen dlouhou a ničím nenahraditelnou tradici. Suchá zídka funguje na principu správné skladby kamene, která si vystačí bez pojiva. Kamenné zídky můžete využít všude, kde chcete zvýraznit květinové záhony vyzdvižené nad okolní terén. Tento typ suchých kamenných zídek se ale hodí celkově tam, kde máte v plánu překonat různé převýšení. Pamatujte však na to, že tyto drobné stavby nemají velkou nosnost, a tak je třeba s nimi počítat výhradně při zpevnění těch svahů, které na zídku nevyvíjejí větší tlak. Jinak je lepší vsadit spíše na zdi s pevnými základy.

Kamenná schodiště

Kámen vám dobře poslouží také při stavbě suchého schodiště opět bez pojiva. Takové schodiště vytvoříte, když budete podobně jako v případě suché zídky skládat k sobě jednotlivé bloky kamene. Pokud vám mezi nimi vzniknou větší mezery, vyplňte je hlínou a do ní pak zasaďte suchovzdorné skalničky. Příjemně vypadá například taková klasická mateřídouška nebo rozchodník.

Kámen do skalky i suťoviště

Větší kamenné bloky můžete začlenit také do skalky nebo suťoviště, které doplníte menšími kameny, kamennou drtí či minerálním mulčem. Celkovou kompozici pak osvěžíte vysázenými květinami. Pokud navíc vytváříte takovou skalku ve svahu, použité větší kamenné bloky vám pomohou přirozeně zpevnit terén.

Pojezdové plochy z kamene

Kámen se hodí také pro vytvoření originálních pojezdových ploch. Stačí, když vedle sebe naskládáte kameny plochou stranou nahoru. Vzniknou tak mezi nimi praktické kapsy, které můžete opět osázet příslušnými květinami, kterým nevadí sešlapávání. Nejlepším tipem tak bude zase tradiční mateřídouška. Po takto vytvořené cestě pak bez problémů můžete jezdit s automobilem nebo zahradní technikou, dejte si tedy záležet na pravidelnosti takového terénu.

 

Využíváte přirozené krásy kamene ve své zahradě? Napište nám o tom na náš Facebook.

03. 09. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací