Náš TIP
Kvalitní ostré nože vždy po ruce

V každé kuchyni by nemělo chybět hned několik kvalitních ostrých nožů, se kterými bude příprava surovin k vaření radost, nikoliv trápení. Jak se o takové nože správně postarat, aby byly po ruce a vždy dostatečně ostré?

Správné broušení nožů

Nejlepší je nosit nože pravidelně k nožíři, který vám je odborně nabrousí, vytvoří dokonalé ostří a vy si pak už můžete doma nože snadno udržovat. Nožíř vám navíc kolikrát zachrání i zdánlivě zcela zničené nože. Domů si můžete pořídit i ocílku, na které budete nože pravidelně brousit, ostří na zcela tupých nožích s ní však nevytvoříte. Zapomeňte rovněž na docela obyčejné brousky na nože, které je spíše ničí, a vsaďte raději na brousky kvalitní. K těm patří zejména karborundový brousek, který je vyroben z karbidu křemíku a skládá se ze dvou slepených částí. Brousek pak při práci vlhčíme vodou nebo rostlinným olejem.

K broušení můžeme použít také speciální elektrickou brusku na nože. Klasickou používejte výhradně s velmi pomalým chodem, přívodem chladící kapaliny a speciálními kotouči.

Nože na svém místě

Správně nabroušené nože pak neuchováváme v šuplíku spolu s ostatními příbory, ale skladujeme je odděleně. K tomu nejlépe slouží dřevěné špalky nebo magnetické držáky určené právě pro nože. Pokud budete nůž uchovávat spolu s ostatními kovovými příbory, otluče se a ztupí. Z toho samého důvodu by se nože měly omývat samostatně od ostatních příborů, neměli byste je ani nechávat jen tak pohozené ve dřezu. Ostří i materiál nože poškozují i potraviny (předně šťávy z ovoce a zeleniny), proto je třeba nůž po každém použití omýt, osušit a dát na své místo. Platí, že by nože zkrátka neměly nikde ležet jen tak, aby na nich postupně zasychaly zbytky potravin, a tím je ničily.

Raději ruční mytí nožů

Ačkoliv se z příbalového letáku můžete dočíst, že konkrétní nůž můžete bez problémů mýt v myčce, omyjte jej raději ručně. V myčce se totiž pro umytí nádobí používají příliš účinné, takže i agresivní prostředky, které nože ztupují.

Při ručním mytí nožů používejte šetrné mycí prostředky a houbičku, určitě vynechejte hrubý písek a drátěnku.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

10. 03. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací