Náš TIP
Květiny vhodné k sušení III. – pestrovka, černucha, světlice a další

Právě teď nastává doba, kterou všechny kreativní duše využívají naplno. Všichni, co si rádi zkrášlují domov vlastnoručně vyrobenými dekoracemi, mají teď žně – suší totiž všemožné rostlinné poklady ze zahrádky, polí i luk. Jaké rostliny jsou vlastně nejvíce vhodné k sušení?

V minulém díle tohoto našeho seriálu jsme se věnovali ideálním květinám do sušených kytic, a to zejména staticím, slaměnkám, craspediím a nevadlecům. Dnes se podíváme na další květiny vhodné k sušení.

Pestrovka (Gomphrena)

Půvabnou květinou, která se také hodí do suchých vazeb, je pestrovka. Tu si můžeme vypěstovat sami. Vysít si tak můžeme semínka pestrovky kulovité (Gomphrena globosa) nebo pestrovky Haageovy (Gomphrena haageana), a to v únoru až v březnu. Oba tyto druhy sázíme na slunné stanoviště. Pestrovku kulovitou můžeme pěstovat v bílé, růžové či fialové barvě. Její drobné květy rostoucí na krátkých stoncích jsou vhodné zejména do malých dekorací a jemných sušených květinových vazeb.

Oranžově nebo výrazně červeně kvete pestrovka Hageova, která má také o něco větší květy. V jejím případě je třeba k sušení uřezávat rostliny s pevně vyvinutým květním stonkem. Jestliže budete odebírat až stonky přezrálých květin, ve kterých se už vytvářejí semena, budou se vám stonky při sušení odspodu rozpadat.

Černucha, prorostlík, levandule, ...

K sušení lze využít ještě celé řady dalších rostlin. Oblíbená je především taková černucha východní (Nigella orientalis), která na první pohled zaujme působivým tvarem zelených tobolek. V sušených vazbách vypadá hezky i její blízká příbuzná černucha damašská (Nigella damascena).

V kytici to bude slušet i prorostlíku (Bupleurum). Ten se navíc díky své žlutozelené barvě dobře kombinuje s ostatními květinami i sušenými doplňky. Jako poupě a pak i jako plně rozvitou květinu můžeme k sušení sbírat světlici barvířskou (Carthamus tinctorius). Napřed tak můžeme využít její barevné nenápadnosti a pak jejího sytě oranžového zabarvení. Sušit můžete také bodlák (Echinops ritro) s modrými kulatými úbory či mochyni (Physalis), která je k tomu jako stvořená. Takovou samozřejmostí mezi sušenými květinami je krásná a silně aromatická levandule.

Pravidla správného sušení květin

Pokud jde konkrétně o metodu sušení květin ze zahrádky, platí, že se mají sbírat vyzrálé, ale ne úplně rozvité. Pořád se tedy vyplácí uříznout stonky raději dříve než později. Květiny pak nesušíme na slunci, ale vždy ve stínu, na suchém místě, kde dobře proudí vzduch.

Letos si usušené květiny ještě klidně zakupte, ale co příští rok? Možná by stálo za to zajít si teď koupit semínka a zjara si vlastnoručně vypěstovat záhon bohatý na kytičky k příštímu sušení. Nejen že ušetříte, ale také se pak budete moci naplno radovat z vlastního pěstitelského i tvůrčího talentu.

 

Pěstujete si vlastní květiny do suchých vazeb? Napište nám o tom na náš Facebook.

16. 09. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací