Náš TIP
Léčivé a chutné zpracování černého bezu – víno, sirup i kosmatice

Bez černý (Sambucus nigra) patří k významným rostlinám pečujícím o naše zdraví, jen málokdo však využívá jeho osvědčených léčebných účinků. Pojďme se vrátit do starých českých zahrádek, ve kterých měl bez své čestné místo – pro zdraví prospěšné květy i plody.

Podzim pomalu klepe na dveře a rána už jsou kolikrát chladnější. Právě teď nastává doba na to, abychom si ze zahrádek sebrali a uschovali vše důležité pro sychravé počasí blížící se zimy. Bobule bezu dozrávají, a tak je třeba je chytře zužitkovat.

Bez – zdraví zavařené na zimu

Zatímco se zjara z bezových květů obalených v těstíčku smažily sladké dobrůtky (kosmatice), na podzim nás z bezu potěší léčivý sirup, který se používá i k přípravě osvěžujících limonád. Z bobulí bezu lze připravit také víno, likér, hořčici nebo čatní. Zejména bezové víno je oblíbené pro svou výbornou chuť a vůni.

Bezová dřeň se používá také do různých ovocných směsí, ze kterých se pak stává lahodná náplň třeba do pečiva. Kolikrát taková drť z bezu při pečení může nahradit i náplň jinak dražšího druhu ovoce.

Příprava bezinkového sirupu

Neoblíbenějším způsobem zužitkování bezu je příprava sirupu. Při té postačí bobule bezu krátce svařit (pro zamezení projímavým účinkům syrového bezu), poté důkladně propasírovat, osladit, dochutit citrónovou šťávou a případně ještě skořicí. Na závěr je pak třeba takto vzniklou bezinkovou šťávu svařit na konzistenci poctivého sirupu.

Léčivé účinky bezu

Zdraví prospěšných účinků bezu se využívá především k léčbě virových onemocnění. Trápí vás chřipka? Léčebné produkty z bezových bobulí vám pomohou se uzdravit. Bez je dokonce účinný i v boji s virem HIV, jelikož látky v něm obsažené zamezují jeho množení. Produkty z bezu mají také silné protizánětlivé a antioxidační účinky. Šťáva z bezových plodů působí rovněž blahodárně při léčbě migrén a nervových chorob, zejména při zánětu trojklaného nervu.

 

Máte na zahrádce černý bez? Jak ho zpracovávate? Poděte se s námi o své tipy na našich FB stránkách.

21. 08. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací