Náš TIP
Léčivé účinky mochny – zdraví ze zahrádky

Mochnu husí a mochnu nátržník jistě znáte, ale víte také o léčivých účincích těchto bylinek?

Žluté polštáře léčivky

Zahrádkáři si mochnu oblíbili kvůli její odolnosti, kráse a pozitivnímu dopadu na lidské zdraví. Mochně totiž svědčí i jinak vcelku nehostinná místa a nevadí jí ani mírné sešlapávání. Mimo to vytváří tato rostlina bohaté půdokryvné koberce a díky svému plazivému vzrůstu může čerpat živiny z mnohem větší plochy.

Mochny se pěstují jako nízké či plazivé trvalky, ale mohou se pěstovat i jako vyšší trvalky, z nichž byla vyšlechtěna řada různě barevných kultivarů, nebo jako nevysoké dřeviny.

Mochna husí neboli stříbrník

Léčivé účinky mají dva druhy mochen – mochna husí a mochna nátržník. Mochna husí (Potentilla anserina) se vyznačuje plazivým růstem, kterým vytváří nízké koberce. Lidově se jí říká stříbrník nebo stříbrníček, a to kvůli jejím listům, které mají stříbrný rub. Mochnu husí můžete ve volné přírodě najít hlavně na okrajích luk, při březích potoků nebo podél cest. Ačkoliv si čaj můžete připravit i z čerstvé bylinky, tradiční je zejména ten z usušené kvetoucí natě. Ta se sbírá od května až do posledních letních dnů.

A proč je tato bylinka tak vyhledávaná? Zejména proto, že obsahuje látky tlumící křeče a podporující zažívání, pomáhá ale také při léčbě těžko hojících se ran. Zmírňuje rovněž křeče při menstruačních bolestech. Úspěšně léčí i záněty dásní či zabraňuje infekcím v dutině ústní a hltanu.

Zázračný kořen mochny nátržník

Mochnu nátržník (Potentilla erecta) najdete převážně na vlhčích loukách. Narozdíl od mochny husí se nevyznačuje plazivým vzrůstem, ale rostě nahoru do výšky cca 30 cm. Vyrůstá ze silného podzemního oddenku, který se právě sbírá pro své léčebné účinky. V půdě roste téměř vodorovně a vyhrabává se buď na jaře (od března do dubna), nebo na podzim v říjnu.

Kořen rostě mělce, a tak není takový problém jej vyhrabat. Jemné kořínky se odstraní a zbylé oddenky vyperou. Pak už se kořen krájí na kousky, které si můžete navléct na nit a usušit.

Čerstvé oddenky se používají pro výrobu tinktury.  Ta slouží zejména při léčbě střevních potíží (dokonce i při Crohnově chorobě), ale také spolehlivě zastavuje krvácení.

Kořeny mochny nátržník navíc obsahují tzv. tormelinovou červeň, což je barvivo zabraňující růstu mikrobů – čímž opět dochází ke zlepšení střevních problémů.

 

Používáte mochnu při léčbě? Podělte se s námi o vaše komentáře na našem Facebooku!

17. 05. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací