Náš TIP
Mangold – znovuobjevená listová zelenina

Zdraví prospěšný a velice chutný mangold se začíná vracet do zahrad. Před třemi sty lety byl ve střední Evropě nejoblíbenější zeleninou, než jej postupně vytlačil špenát. Pojďme se společně podívat, proč by se na mangold určitě nemělo zapomínat.

Mangold zpátky na výsluní

Původ mangoldu nalezneme ve Středomoří. Poprvé byl vědecky popsán v roce 1753. Později jej sice vytlačil špenát, nově objevená zelenina z arabských končin, dnes se však k mangoldu někteří pěstitelé zase vracejí. Tento druh zeleniny je totiž velice zdravý. Vedle dostatku vitamínu C obsahuje také vitamín A, B a E, ale také minerální látky jako například vápník, železo, draslík a hořčík. Většinu z něj tvoří voda, jsou v něm obsaženy i bílkoviny a cukry, díky nimž mangold získává jemně nasládlou chuť.

Léčivé účinky mangoldu

Díky obsahu železa se mangold doporučuje především při chudokrevnosti. Posiluje rovněž nervový systém, pročišťuje krev a velmi účinný je také jako prevence nádorových onemocnění. Příznivě působí i při kornatění cév. Mangold se využívá také kvůli svým výborným dietetickým vlastnostem. Aktivuje rovněž tvorbu a vylučování trávicích šťáv. Posiluje také mozek. A je i skvělou volbou pro imunitní systém.

Využití mangoldu

V kuchyni se nejčastěji upravuje podobně jako špenát. Na rozdíl od něj však nikdy nechutná ostře nebo palčivě. Má spíše příjemnou ořechovou příchuť. Pro takové zpracování jsou ideální čepele větších listů mangoldu. Naopak mladé a křehké listy se hodí do salátů. Zvlášť se přitom využívá silných stonků mangoldu, které chutnají skvěle dušené, smažené i vařené v páře. Stonky barevných variet navíc působí v pokrmech velmi ozdobně.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay, Pinterest)

18. 05. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 18. 6. 2019 STOP anglickým trávníkům I STOP anglickým trávníkům I
  Řada měst v čele s Ostravou se v tomto suchém a horkém období vydává novou cestou – cestou k přírodě a zadržení tolik důležité vody. Jejich obyvatelé přestávají sekat...
 • 17. 6. 2019 Lahodné a zdraví prospěšné třešně Lahodné a zdraví prospěšné třešně
  Slaďoučké červené až temně rudé třešně patří mezi nejoblíbenější ovoce dětí i dospělých. Nejenže báječně chutnají, ony mají i velice pozitivní vliv na naše zdraví.
 • 25. 5. 2019 Ten správný plážový slunečník Ten správný plážový slunečník
  Brzy už nastane koupací a opalovací sezóna. Dříve než se rozjedete za hranice užívat si pohody u moře, je třeba vybrat si ten správný plážový slunečník.
 • 25. 5. 2019 Plážové deky pro letošní sezónu Plážové deky pro letošní sezónu
  Léto se pomalu, ale jistě blíží. Brzy už začne koupací sezóna, a zatímco někteří ji stráví v tuzemsku, jiní se vydají do zahraničí. Ať už patříte do kterékoli skupiny, už jste si pořídili...
 • 23. 5. 2019 Péče o balkónové květiny Péče o balkónové květiny
  Za balkóny obsypanými květy kolikrát stojí opravdu důsledná péče. Pokud už nechcete sousedům závidět balkóny a okna plná květin, zaměřte se na to, jestli o své balkónové květiny správně...
 • 22. 5. 2019 Útulný a reprezentativní obývací pokoj Útulný a reprezentativní obývací pokoj
  Ne vždy se v interiérech snoubí útulnost s reprezentativností. S našimi pravidly však budete mít i vy překrásný obývací pokoj, ve kterém se budete cítit příjemně – i...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací