Náš TIP
Oregano – středomořský poklad do vaší zahrady i kuchyně

Dobromysl neboli oregano je vlastně taková jižnější příbuzná majoránky a používá se zejména ve středomořské kuchyni. Proto aby zavoněla i na vašem talíři, je třeba si ji vypěstovat v květináči za oknem nebo na zahrádce. Čerstvá ze zahrádky je totiž mnohem lepší než sušená z obchodu.

Pěstování oregana

A jak na to? Začněte tím, že si v průběhu jara v zahradnictví zakoupíte jednu nebo dvě rostlinky oregana a na samém sklonku jara je zasadíte do záhonu. Nejlépe jim bude vyhovovat suché stanoviště přímo na sluníčku. Jestli máte půdu na vybraném stanovišti příliš těžkou, přidejte do ní trochu hrubého písku. Oreganu se totiž lépe daří v suché písčité půdě.

Od začátku léta až po začátek podzimu už pak můžete vesele sklízet jednotlivé lístky této bylinky. Až vám oregano vyžene do něžně růžového květu, pokochejte se, ale pak jej z ryze praktických důvodů seřízněte těsně u země. Rostlina vám pak napřesrok bez problémů obrazí.

Voňavé sušení oregana

Lístky oregana můžete otrhávat po celé vegetační období. Jestliže si chcete lístky usušit, skliďte oregano v létě a zavěste jeho kytice stonky nahoru na nějaké teplé místo, třeba do skleníku. Jakmile se lístky dostatečně usuší, skladujte je ve vzduchotěsné nádobě.

Svěží závan středomořské kuchyně

Tento voňavý středomořský poklad by neměl chybět na zahrádce těch, kdo milují středomořskou kuchyni. Čerstvé lístky oregana využijete v omáčkách na těstoviny, ale také je můžete přidávat do masových a rybích marinád. Až přijde zima, určitě budete za usušenou úrodu oregana moc rádi. Využijete ji v rajčatových omáčkách nebo jako chutnou a voňavou ozdobu na pizze.

Divoké i zlaté oregano

Pokud jde o odrůdy oregana doporučené k pěstování, zkuste například v zahradnictví často prodávané divoké oregano. Na zahrádce ale můžete mít také Aureum, žlutou formu oregana, která zjara svými lístky vytváří působivé zlaté koberce.

 

Oregano je zkrátka opravdovým středomořským pokladem – nejenže vám příjemně zachutná na talíři, ale vůni dálek vám přinese i do zahrad. Sázejte tuto cizokrajnou bylinku na plné slunce a bohatě se vám svou vůní, chutí i líbeznou krásou odmění.

09. 06. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací