Náš TIP
Ovoce usušené do zásoby

Přestože byla letošní ovocnářská sezóna díky mrazům slabší, pyšní se řada zahrádkářů bohatou úrodou. Čerstvé ovoce je sice nejzdravější, všechno však naráz nezkonzumujeme. Navíc se blíží zima, a tak je třeba udělat si nějaké ty zásoby. Část ovoce můžeme zamrazit či zavařit. Dnes se ale podíváme na to, jak jej správně usušit.

Zpracování kvalitního ovoce

V případě jakéhokoliv zpracovávaného a skladovaného ovoce platí, že musí být zdravé a neporušené. Vyvarujte se tedy uchovávání nahnilých plodů. V případě sušení jde o velmi oblíbený a také velmi starý způsob zpracování ovoce. Pokud navíc zjistíte, kolik dnes stojí sušené ovoce v obchodě, ještě si ho moc rádi usušíte sami doma. Přijde vám pak vhod hlavně na Vánoce, ke kterým už zkrátka patří – ať už v podobě křížal či sušených meruněk nebo ananasu.

Jak na správné sušení ovoce?

K sušení jsou nejlépe vhodné vyzrálé, nikoliv přezrálé plody. Samotný proces sušení pak dnes velmi urychlí a zkvalitní moderní elektrické sušičky ovoce. Sušení ovoce je oblíbené také proto, že díky němu dochází ke snížení objemu vody a spolu s tím i ke snížení množení nežádoucích mikroorganismů.

Při sušení je především důležité stanovit tu správnou teplotu. Pokud proces sušení urychlíte příliš vysokou teplotou, zbytečně sušené ovoce zbavíte části živin. Ovoce pak navíc bude tvrdé a lámavé. Pokud naopak zvolíte teplotu příliš nízkou, může dojít k již zmíněnému – takto napůl usušené ovoce vám napadnou mikroorganismy. Jestliže si navíc chcete zachovat pěknou zdravou barvu sušeného ovoce, doporučuje se namočit nejprve nakrájené ovoce do vody s citrónovou šťávou a pak až jej sušit. Vhodné je sušit ovoce spolu se slupkou, protože ta obsahuje nejvíce živin.

Skladování sušeného ovoce

Usušené ovoce je pak třeba skladovat například v dobře utěsněných zavařovacích sklenicích či dózách. Správným uskladněním zabráníte tomu, aby se k ovoci dostala vlhkost nebo hmyz.

Sušené ovoce jako rychlý přísun energie

Správně usušené ovoce je skvělým zdrojem vitamínů, minerálů a stopových prvků. Doporučuje se zejména jako kvalitní a rychlý přísun energie pro sportovce. Diabetici by si však měli sušeného ovoce dopřávat jen poskrovnu, je v něm totiž díky procesu sušení velká koncentrace cukru.

Sušené ovoce je ale každopádně skvělým zpestřením jídelníčku a věřte, že vám obzvlášť o vánočním čase přijde mile vhod. Při zachování pěkného tvaru si z něj navíc můžete udělat také originální vánoční dekoraci.

 

Máte rádi sušené ovoce? Napište nám o tom na náš Facebook.

01. 11. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací