Náš TIP
Péče o vistárii – důsledným řezem k bohatému kvetení

Vistárie patří k nejoblíbenějším okrasám zahrad, parků a obecně přírodních romantických zátiší. Pokud jste si ji oblíbili i vy a chcete její krásou obohatit svou zahrádku, pak je tu pro vás náš dnešní tip.

Nejlepší volbou je pořídit si vistárii výsadbovou, ta vypěstovaná ze semínek roste příliš bujně, její větve se příliš vytahují a navíc kvete mnohem později než vistárie množené vegetativně. Hrozny obsypané květy jsou také v tomto případě mnohem menší.

Jarní výsadba vistárie a nutnost opěry

Při jarní výsadbě vistárie z vegetativního množení je třeba sazenici zkrátit terminální výhon o dvě třetiny. Dlouhé výhony pod terminálním výhonem pak zkrátíme na tři očka. Kratší výhonky a také květonosné větvičky ponecháme bez zkrácení.

Vzhledem k tomu, že vistárie nemá úponky, potřebuje opěrnou konstrukci. Je tedy důležité rozmyslet si, zda chceme vistárii pěstovat na plotě, pergole či treláži u stěny. Jen díky opěrné konstrukci může být vistárie stabilní a snadno tvarovatelná. K opěru se doporučuje využít drátěné mříže nebo konstrukce z latěk.

Řez vistárie - pro bohaté kvetení

V případě vistárie je také velmi důležitý řez. Nejenže jím můžeme měnit přirozenou strukturu růstového charakteru vistárie, ale s jeho pomocí můžeme také vytvořit umělý tvar této dřeviny shodný s naší představou.

Prosvětlovací řez je v dalších letech po výsadbě zkrátka nezbytný. Pokud ho totiž nebudeme provádět, nebude nám vistárie kvést tak bohatě a nezaroste nám ani vytyčenou plochu. Nenechávejte tedy vistárii růst volně a dopřejte jí řez, který podpoří její zdravý růst a navíc i zabrání proplétání jednotlivých výhonů. Mohlo by se totiž stát, že jednotlivé výhony se zaškrtí a opožděný řez pak bude o to složitější.

Vzhledem k tomu, že vistárie kvete většinou hlavně v horních patrech, je třeba vyprovokovat kvetení i u těch nižších. Proto se doporučuje zakrátit v předjaří loňské výhony, první zaštipování se pak provádí v květnu a další dvě pak do konce srpna.

Pokud máte na zahrádce starší vistárii, dopřejte jí udržovací a zmlazovací řez. Zbavíte tak dřevinu nežádoucích postranních výhonů, které rostou mimo vymezený prostor. Zmlazovací řez pak spočívá v tom, že horní patro, které už po letech tolik nekvete, sesadíte, a začnete ke kvetení řezem podporovat patro nižší. Tento zmlazovací řez se provádí během několika dalších let.

 

Máte nějaké zkušenosti s pěstováním vistárie? Napište nám na náš Facebook.

12. 08. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací