Náš TIP
Pečení vánočního cukroví

Dnes se vydáme na procházku do minulosti a zjistíme, proč a jaké vánoční cukroví se vlastně peklo. A protože se pomalu blíží advent, poradíme vám, na jakou dobu si naplánovat pečení jednotlivých druhů vánočního cukroví, aby bylo správně uleželé.

Tradice pečení vánočního cukroví

Až do 16. století sahá tradice pečení vánočního cukroví. Všechno tehdy začalo u našich předků vyznávajících prastarou víru v přírodní bohy. Našimi slovy je to tedy tradice pohanská. Do současné doby se zvyk pečení vánočního cukroví začal formovat v 19. století. A proč se tehdy vánoční cukroví vůbec peklo? Inu protože vánoční cukroví sloužilo k ochraně domu, rodiny a zvířat před temnými silami. Naši předci tak věšeli kousky vánočního cukroví na různá místa při stavení. Vánoční cukroví tak zdobilo i chlévy a ovocné stromy. A hlavním jeho smyslem bylo zajistit rodině a zvířectvu pevné zdraví a polím bohatou úrodu.

Vánoční cukroví starých časů

Vánoční cukroví prošlo od dob našich předků velkou proměnou. Dříve se totiž k přípravě vánočního cukroví používalo hlavně sušené ovoce, ořechy a med. Tyto ingredience totiž byly dostupnější nežli mouka a cukr. Ty v chudých rodinách často představovaly nedostatkové zboží. Dříve se peklo vánoční cukroví hlavně ve tvaru koleček, což mělo symbolizovat Slunce. Zpodobňována byla i zvířata. Říkalo se také, že pokud se hospodyňce vánoční cukroví spálí, bude její rodině hrozit nemoc nebo smrt.

Kdy péct jaké druhy vánočního cukroví?

Ideální je začít s pečením vánočního cukroví na samém začátku adventu. Ten letos připadá na 2. prosince. S pečením se totiž nevyplácí otálet, protože každý druh vánočního cukroví potřebuje jinou dobu k tomu správnému uležení. Doba předvánoční a vánoční by se také pro vás neměla stát zběsilým maratonem, během kterého stihnete v šibeničním termínu upéct 12 druhů cukroví a uklidit a vyzdobit celou domácnost. Snažte se o klidné a pohodové Vánoce – a raději si všechno dopředu naplánujte. A pokud něco nestihnete, věřte, že o Vánocích přijde Ježíšek, nikoliv hygiena nebo Zdeněk Pohlreich.

A tak 3 týdny před Štědrým dnem pečte: perníčky, vanilkové rohlíčky, pracny, zázvorky a kokosové cukroví. 2 týdny před Štědrým dnem pak pečte tmavé a světlé linecké cukroví. 1 týden před Štědrým dnem pečte: makronky a světlé cukroví z bílých těst. A v tuto dobu si připravte i nepečené cukroví. Den před Štědrým dnem upečte vánočku. Upéct si můžete také vánoční štolu, lahodný pečený moučník s rozinkami, brusinkami, mandlemi a cukrovou krustou.

Jako každý předvánoční čas však můžete pečení ozvláštnit i dalšími novými druhy vánočního cukroví. A my vám už jen popřejeme, ať vás při pečení doprovází trpělivost i dobrá nálada!

(Foto: Pinterest.com)

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

20. 11. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 19. 5. 2019 Pěstování cuket Pěstování cuket
  Právě nyní nastává vhodný čas pro výsev a výsadbu cuket. Tato zdraví prospěšná zelenina s jasně žlutými květy potěší nejen všechny milovníky grilování. Vzhledem k velkému obsahu vody...
 • 19. 5. 2019 Zelené záhony na stěnu Zelené záhony na stěnu
  Zelené záhony neboli vertikální zahrady na stěnách interiéru si čím dál tím víc získávají na oblibě. Out naopak začínají být interiéry s pokojovými květinami rozesetými bez ladu a skladu.
 • 18. 5. 2019 Vyletnění interiéru pomocí doplňků Vyletnění interiéru pomocí doplňků
  Kdo by si po zimě plné huňatých dek a tmavých barev nechtěl zvesela vyletnit interiér? Stačí pár správných doplňků a vaše nálada se rázem zlepší, i když za okny bude právě padat déšť. (I toho je...
 • 16. 5. 2019 Nádobí jako dekorace ve venkovské kuchyni Nádobí jako dekorace ve venkovské kuchyni
  Kuchyně ve venkovském stylu jsou jako stvořené pro parádní výstavku z rozličných kusů nádobí s nádechem starých časů. Zatímco se tak v městském bytě snažíme spíše prakticky...
 • 16. 5. 2019 Pěstujeme pivoňky Pěstujeme pivoňky
  Kdo by nemiloval půvabně těžké a sladce vonící květy pivoněk? Odjakživa měly své místo v zahradách našich babiček a mnohdy jej střeží až dodnes. Jak o pivoňky pečovat, aby nás svou něžnou...
 • 21. 4. 2019 Rozkvetlé pařezy Rozkvetlé pařezy
  Staré a trouchnivějící pařezy zahradě zrovna nepřidají na kráse. Co je takhle osadit a vdechnout jim tím nový život?


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací