Náš TIP
Pěstování čemeřice – půvabné jarní květiny

Čemeřice patří k prvním jarním květinám, které rozkvetou třeba i na sněhu, jakmile se na pár dní oteplí. Když teploty zase poklesnou, květy čemeřice se zkroutí a čekají, až znovu přijde jejich čas. Pak nás svou neporušenou krásou začnou opět těšit. Jak vlastně čemeřici pěstovat?

Čemeřice – půvabná jarní květina

Čemeřice (Helleborus) patří do čeledě pryskyřníkovitých a pochází z Evropy a Asie. Tuto půvabnou jarní květinu najdeme především ve světlých lesích, ale i na loukách nebo jako podrost v hustých keřových skupinách. Čemeřice je jedovatá, proto se už od antických dob používala jako léčivá, ale i magická bylina. Právě staří Římané měli zřejmě největší podíl na rozšíření čemeřice v Evropě. Tyto rostliny se tehdy nejvíce pěstovaly v klášterních zahradách. Odtud se dostávaly do blízkého okolí.

Pěstování čemeřice

Květy čemeřice zdobí mnohé zahrádky od února až do konce května. Má ráda stanoviště ve stínu či polostínu, přímé slunce jí nedělá dobře. Ideální je pro ni místo pod listnatými stromy a keři, blízko zdí. Vzhledem k tomu, že se dobře rozrůstá, je třeba dělat mezi jednotlivými čemeřicemi při výsadbě dostatečné mezery. Půdu potřebuje hlinitou, humózní a vlhkou. Ta by měla být i dobře propustná a vápenitá. Z tohoto důvodu čemeřici nevysazujeme pod azalky a rododendrony. Pokud nemrzne, vyžaduje tato jarní květina pravidelnou zálivku. V létě jí však přemokření škodí, protože by mohla být napadena plísňovými a houbovými chorobami.

Čemeřici lze na jaře po odkvětu množit dělením. Odebrané rostlinky by měly mít alespoň čtyři pupeny. Sází se rovnou do záhonů ve vzdálenosti cca 30 cm od sebe.

Oblíbené druhy čemeřice

Velmi oblíbenou je čemeřice černá (Helleborus niger), která své jméno získala podle barvy oddenku. Jinak kvete bíle a po odkvětu zezelená. Jde o velmi otužilou rostlinu, která rozkvete i na sněhu. Velmi rozšířená je u nás také čemeřice východní (Helleborus orientalis), která upoutá zejména svými výraznými květy, jež často zdobí kresba nebo tečkování. Čemeřice východní kvete bíle, žlutě, zeleně, růžově, tmavě červeně a dokonce i černě. Na zahrádkách se těší oblibě i čemeřice nachová (Helleborus purpurascens) či čemeřice zelená (Helleborus viridis).

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay)

03. 03. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací