Náš TIP
Podmanivá krása živých plotů I – zerav, cypřiš, tis a bobkovišeň

Živé ploty tvoří přirozené hranice mezi jednotlivými domácnostmi. Pokud si nechcete tu svou obehnat fádním plotem z neživého materiálu, vsaďte na nestárnoucí krásu stálezelených živých plotů. Nejenže vám pomohou navodit tolik důležitý pocit soukromí, ale ještě vaši zahradu prodchnou romantikou měnící se s každým ročním obdobím.

Zerav a cypřiš – tradice živých plotů

Mezi nejčastěji používané stálezelené dřeviny vhodné k tvorbě živých plotů patří zerav (Thuja) a cypřišek (Chamaecyparis). Ideálními odrůdami obou zmíněných jsou pak ty, které rostou sloupovitě. Kuželovitě rostoucí keře se totiž rychle rozrůstají a jejich údržba je příliš náročná. Mnohdy je tak třeba založit nový živý plot. Zeravy nemusíte vybírat jen v klasické barvě, pro zpestření zahradní architektury lze sehnat i zeravy v modrošedé či zlatožluté variantě. V každém případě je však třeba pamatovat na to, že zeravy i cypřišky potřebují ke svému zdravému růstu vlhkou půdu. Jednou až dvakrát ročně se zastřihávají, ale nesmíte přitom proniknout až do holých větví.

Působivý tis červený

Po radikálním zpětném řezu naopak dokáže obrazit stálezelený tis červený (Taxus baccata), který je velmi nenáročnou dřevinou pro růst živých plotů. Ačkoliv se může zdát, že je poněkud pomalejší růst tisu červeného na obtíž, nakonec za něj budete rádi, protože si díky němu tis dlouho zachovává původní vytvarování. Živý plot z tisu tak může odradit jen rodiny s dětmi, protože tis je, jak známo, jedovatý. V březnu a dubnu navíc produkuje alergenní pyl.

Rychle rostoucí ptačí zob

Nejrychleji naopak roste živý plot z ptačího zobu (Ligustrum). Jelikož dokáže za rok povyrůst o celých 30 cm, je třeba jej seříznout alespoň dvakrát do roka. V úvahu je také třeba brát fakt, že ptačí zob náleží k poloopadavým dřevinám, takže každým rokem kompletně obmění listy. Výhodou je, že staré listy spadají až na jaře, kdy už je pomalu střídají nové.

Bíle kvetoucí bobkovišeň

Stále více se pro tvorbu živých plotů využívá i krásy bobkovišně lékařské (Laurocerasus officinalis), která svými sytě zelenými lesklými listy připomíná půvabné dálky Středomoří. S příchodem května se navíc celý keř obsype něžně bílými kvítky.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

08. 01. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací