Náš TIP
Půvabné zahrady s lučním kvítím II

V předchozím článku jsme si povídali o výhodách zahrady s lučním kvítím, dnes se podíváme na to, jak takovou zahradu vysít a jak o ni pečovat.

Výsev lučního kvítí na jaře nebo na podzim

Ačkoliv můžeme luční směsi vysévat po celý rok, přece jen je ideálním obdobím pro výsev jaro a podzim. Jedná se tedy o ta období, která disponují dostatkem vláhy potřebným pro úspěšné vzejití osiva.

Jarní výsev, který provádíme od dubna do června je vhodný spíše pro vlhčí oblasti s těžší půdou. Naopak výsev podzimní, který provádíme na konci září a v říjnu se hodí pro suché oblasti a písčité půdy. Při výběru osiva je tedy nutné zvážit druh půdy a její vlhkost, ale také úroveň oslunění vybraného stanoviště.  Ověřeným faktem přitom je, že na otevřených a slunných místech se bude dobře dařit kopretinám, mákům a chrpám, ve vlhku pak naopak prospívá kohoutek luční či tužebník jilmový.

Ta správná luční směs

Luční směs, kterou si můžeme zakoupit ve specializovaných prodejnách nebo přes internet, bývá namíchána v různých poměrech, přičemž ji většinou tvoří 20 až 30% travin a 70 až 80% květin a bylin.

Dnes už je nabídka lučních směsí velmi široká a pro bližší představu uvádějí někteří výrobci dokonce i názvy a procentuální zastoupení jednotlivých květin. Tyto luční směsi seženete buď pod nabídkou semen pro výsev horské, zámecké, zahradní či kopretinové louky nebo si svou směs můžete vybrat přímo podle převažující barvy.

Zakládání květinové louky

Pokud už jste si zakoupili vhodnou luční směs, zapomeňte na její vysévání přímo do trávníku – výsledný efekt nebude ani zčásti podle vašich představ. Jestliže se chcete těšit z krásné květinové louky v zahradě, budete muset při jejím zakládání zkusit pracnější variantu, která spočívá v důkladném vyčištění vybrané plochy.

Odstraňte tedy horních 5 až 7,5 cm půdy, kterou můžete jinde dobře využít, a vybranou plochu zbavte kamínků a lehce zkypřete. Poté vyčkejte tak dva týdny na možný růst hlubokokořenících plevelů. Pokud vzrostou, vyplejte je. Pak už konečně a s klidným svědomím můžete vysévat svou květinovou louku.

Péče o květinovou louku

Výhodou je, že ji nemusíme hnojit a kromě období těsně po výsevu ji nemusíme ani nijak zvlášť zalévat. Květinovou louku sečeme poprvé po odkvětu, tedy na přelomu června a července. Jakmile louku posekáte, nechte na ní vše přirozeně slehnout. Semínka v klidu dozrají a vypadnou do půdy. Pod dvou dnech pak můžete „trávu“ sklidit.

Květinovou louku sečeme po druhé klidně až v září nebo říjnu, přičemž se v ideálním případě doporučuje sečení kosou. Jedná se totiž o nástroj nanejvýš šetrný k rostlinám i mnoha užitečným živočichům, pro které se taková květinová louka může stát domovem. Ještě hospodárněji se pak jeví „mozaikové sečení“, při kterém sečete jednotlivé menší plochy s mírným odstupem.

 

Uvažujete i vy o výsevu květinové louky? Podělte se s námi o vaše komentáře na našem Facebooku!

07. 06. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací