Náš TIP
Rady proti pláči nad cibulí

Cibule je v menší nebo větší dávce při vaření nezbytná. Ať už připravujete jíšku do polévky, do omáčky či jste se rozhodli uvařit přímo cibulačku, čeká vás tradiční trápení nad cibulí. Někdo slzí méně, někdo více. Existují přitom babské rady, díky kterým už pro vás pláč nad cibulí nemusí být tradicí.

Proč pláčeme nad cibulí?

Důležité je si uvědomit, proč vlastně nad cibulí pláčeme. Děje se tak nejen při samotném krájení cibule, ale kolikrát už při jejím loupání. Míra slzení se navíc odvíjí také od toho, jak moc je cibule čerstvá.

Pokud jde o to, nad čím vlastně slzíme, v případě zjednodušení je to síra. Cibule totiž obsahuje mnoho sirných složek, takže když ji krájíme, narušujeme cibulové buňky a uvolňujeme tím plynné těkavé látky. Tyto látky se pak díky vzduchu dostanou do očí, takže se ve spojení s vodou přeměňují mimo jiné na kyselinu sírovou a na sirovodík. Oči proti těmto látkám bojují tak, že se je snaží naředit, čímž právě dochází k slzení.

Zamrazení cibule

Jednou z babských rad, která by měla zabraňovat slzení nad cibulí, je vložit cibuli před krájením asi na 5 minut do mrazáku. Jakmile bude cibule ledová, nebude mít tak dráždivé účinky a vy nebudete tolik slzet. Podobně funguje také máčení cibule do ledové vody a při krájení se doporučuje pravidelně namáčet i samotný nůž.

Krájení cibule ostrým nožem

S nožem souvisí i další rada. Při krájení cibule používejte ten nejostřejší nůž. Při krájení s takovým nožem totiž cibuli méně poškodíte a ta nebude pouštět tolik šťávy, která pak nutí k slzení. S tupým nožem se navíc cibule krájí hodně špatně a dlouho.

Zapálení svíčky

Při krájení cibule také pomáhá, když si kousek od prkénka zapálíte svíčku. Ta totiž způsobí proudění vzduchu, přičemž se teplý vzduch dostane nahoru a studený se štiplavými výpary z cibule bude směřovat směrem ke svíčce.

Humorem proti slzení

Pokud však chcete opravdu zaručeně zvítězit nad slzením nad cibulí, vsaďte na potápěčské brýle. Ideální jsou pak ty, co zakrývají i nos. Nejen že při vaření pobavíte své okolí, ale navíc vám ani nepřijde, že krájíte cibuli.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

19. 02. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIP



Zdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 




Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací