Náš TIP
Řez okrasných keřů v předjaří II. – čilimník, vřes a vřesovec

Už brzy se s námi zima naposledy rozloučí a my budeme moci s radostí přivítat jaro. Pro zahrádkáře ale vlastně sezóna nikdy nekončí a právě teď se mohou věnovat řezu okrasných keřů, tolik důležitému pro letní bohaté kvetení. V minulém díle našeho speciálu jsme se věnovali především řezu motýlího šeříku, latnatce kříženého a ořechokřídlece klandonského, v dnešním článku se podíváme na řez dalších okrasných keřů, který je třeba provádět právě v předjaří.

Řez čilimníku

Důkladný předjarní řez vyžaduje také v zahradách velmi oblíbený čilimník černající (Cytisus nigricans). Ten miluje stanoviště s plným dopadem slunce, na kterém nás v létě potěší bohatou záplavou zlatavých květů pozoruhodného motýlovitého typu. Čilimník černající dorůstá do výšky kolem jednoho metru a vykvétá na jednoletých výhonech. Jestliže právě v předjaří provedete řez loňských výhonů, zajistíte čilimníku zdravý kompaktní tvar.

Méně razantní předjarní řez však naopak vyžaduje v dubnu kvetoucí čilimník časný (Citisus x preacox) nebo náš domácí janovec metlatý (Cytisus scoparius), který kvete v květnu. V případě těchto druhů se doporučuje pouze odstranit větve, které se poškodily během zimního období.

Řez vřesů a vřesovců

V předjaří můžeme správným řezem získat také budoucí kompaktní tvar vřesu obecného (Calluna vulgaris) a vřesovce popelavého (Erica cinerea).

Tyto okrasné keře kvetou v létě a na podzim, a tak je třeba je právě teď seříznout tak, aby jim zůstala klidně jen část zelených  výhonů. Pokud vám vřesy a vřesovce odspodu vyholují a ztrácejí převahu zelené barvy, možná to bude právě tím, že zanedbáváte jejich pravidelný řez. V koutech zahrady to sice esteticky nemusí tolik vadit, ale pokud si budete chtít trsy vřesů nebo vřesovců vysadit do ozdobných květináčů, parádu vám udělají až ty košaté a plně kompaktní. Pokud naopak tyto okrasné keře ve vaší zahradě vypadají plně vitálně, můžete jejich řez klidně nechat až na měsíc březen.

Řez dalších okrasných keřů

Řez v předjaří se týká i řady dalších okrasných keřů, mezi které patří například ještě levandule, hortenzie, tavolník japonský, ale také záhonové velkokvěté růže.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

18. 02. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací