Náš TIP
Správné osvětlení do obývacího pokoje i do ložnice

Hra se světlem je v bytě či domě důležitější, než bychom si mohli myslet. Jaký typ osvětlení vybrat do obývacího pokoje a do ložnice tak, abychom si v nich vytvořili tu nejlepší možnou atmosféru?

Osvětlení do obývacího pokoje

Pokud jde o osvětlení vhodné do obývacího pokoje, uplatníme jich hned několik. Obecně po celém bytě či domě využíváme kombinace hlavního, doplňkového a náladového osvětlení. V obývacím pokoji se tak nejlépe uplatní zářivka nebo LED osvětlení, tedy přirozené bílé světlo s modrou složkou. Takového osvětlení využijeme zejména v pošmourném dni, kdy je v pokoji špatně vidět a my se potřebujeme na něco soustředit a nekazit si zrak.

S postupujícím večerem, které nabádá ke zklidnění, je lepší používat osvětlení klasickými žárovkami se žlutou složkou, případně tlumené a romantické světlo svíček. Takové osvětlení nás lépe naladí na relaxaci a nadcházející spánek. Vedle vhodně zvoleného hlavního osvětlení by v obývacím pokoji neměla chybět ani lampička na čtení či ruční práce.

Osvětlení do ložnice

Podobně jako v obývacím pokoji byste si se světly měli vyhrát i v ložnici. Opět se zde vyplatí mít kvalitní hlavní osvětlení a pak lampičky na nočních stolcích. Nejlepší volbou je polohovatelná lampa s neprůhledným stínidlem. Její světlo se vám přizpůsobí, jakmile změníte polohu, navíc díky neprůhlednému stínidlu nebude oslňovat vašeho partnera a rušit ho ze spánku.

Pro plný požitek z romantické atmosféry si do ložnice můžete pořídit třeba i moderní chromoterapeutická osvětlení s proměnlivými barvami či svítidla s možností stmívání. Své nezastupitelné místo mají v ložnici i různé klasické svícny a aromalampy, které zde teprve navodí tu správnou intimní atmosféru.

Pravidla šetřící zrak

Všechna svítidla v jednotlivých pokojích bytu či domu by k sobě měla do co nejvyšší možné míry ladit. Není tak dobré mísit například moderní a staromódní styl.

Při volbě vhodného osvětlení hraje však nejdůležitější roli jeho šetrnost ke zraku. Vyvarujte se tedy špatně zvolené intenzity světla a velkých kontrastů mezi osvětlenými a tmavými plochami – mohou vaše oči unavit i poškodit. To platí v případě, že se rádi díváte na televizi potmě. Velký kontrast mezi tmou v místnosti a zářící obrazovkou je dalším rizikem pro vaše oči. V tomto případě se doporučuje alespoň minimálně uvedený kontrast ztlumit.

 

A na jaké osvětlení sázíte doma vy? Napište nám o tom na náš Facebook.

23. 09. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací