Náš TIP
Uchování a zpracování borůvek

Právě na začátku července borůvky dozrávají, sbírat je však můžeme až do konce srpna. Komu na rozdíl od sbírání hub přijde sběr borůvek až moc pracný, může si je v létě zakoupit na tržnici. Nejenže borůvky lahodně chutnají, ale jsou také plné vitamínů, proto je důležité si je uchovávat na zimní období.

Čerstvé borůvky

Díky vysokému obsahu vitamínů patří borůvky k nejhodnotnějšímu ovoci v kuchyni i v potravinářském průmyslu. Nejchutnější a nejzdravější jsou samozřejmě ty čerstvé. Jejich čerstvost si můžeme uchovat v lednici po dobu maximálně tří dnů. Potom už měknou, hořknou a mají i sklon k plesnivění.

Čerstvé borůvky jsou přitom ideální hlavně pro přípravu koláčů, dortů, buchet, kynutých knedlíků, zmrzliny, pudinků, jogurtů, koktejlů, sladkých tvarohů i ovocného želé. Hojně se jich však využívá také k přípravě teplých i studených omáček.

Borůvky si dokážou zachovat svou chuť také jako zavařenina. Připravit z nich můžeme i kompoty a džemy. Lahodná jsou také borůvková vína a sirupy. Borůvky lze navíc kombinovat i s dalšími druhy ovoce.

Zmražené borůvky

Zásobu borůvek plných vitamínů si na zimu můžeme uchovat díky zmražení. Jestliže se rozhodneme k tomuto způsobu uchování borůvek, musíme je nejprve zamrazit na platech s vyšším okrajem a teprve potom je sesypeme do hlubších nádob nebo mrazících sáčků. Takto předzamražené borůvky se potom neslepují a jsou krásně sypké. Mražené borůvky pak lze v kuchyni využít stejně jako ty čerstvé. Opět se tedy hodí na přípravu koláčů, buchet, kynutých knedlíků, omáček i koktejlů.

Sušené borůvky

Nasbírané borůvky si na zimu můžeme také usušit. Sušit je můžeme nejprve venku, ale nikoliv na prudkém slunci. Potom je dosušíme doma na teplém a suchém místě. V průběhu sušení je občas prohrábneme rukou, aby se sušily rovnoměrně. K sušení můžeme také využít troubu, ve které se borůvky suší při teplotě do 50°C. Naprosto ideální je pak pro sušení borůvek sušička na ovoce. Správně usušené borůvky by měly být tvrdé, ale ne přeschlé. Skladujeme je pak v dobře uzavřené nádobě na suchém, chladném a vzdušném místě.

Sušené borůvky se využívají především na přípravu čaje a na míchání různých sušených ovocných směsí. Konzumovat je můžeme samozřejmě i jen tak bez další úpravy.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

07. 07. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací