Náš TIP
Ušlechtilé kaly, toulitky a lopatkovce – příbuzné krásky do vašeho domova

Právě v této době zažívá pěstování kal a jim podobných květin svůj boom. Kaly, toulitky a lopatkovce mají totiž tak krásné a vznešené květy, že jim jen málokdo odolá. Péče o ně je navíc tak nenáročná, že se vyplatí si tyto krásky s exotickým vzhledem domů pořídit.

Kala – v květináči, v zahradě i ve váze

Kala (Zantedeschia aethiopica) je velice oblíbenou řezanou i hrnkovou květinou. Jako hrnkovce se jí nejlépe daří na slunci či v polostínu. V létě ji můžeme přenést i ven do zahrady. Jakmile nám (většinou) v květnu odkvete, přestaneme ji zalévat a pak ji přeneseme do chladné místnosti. Když jí pak zase po čase vyraší nové listy, vezmeme kalu zpátky na místo s pokojovou teplotou a zase ji začneme zalévat. Hnojit ji pak můžeme jednou týdně od září až do rozkvětu. Pokud ji chceme přesadit, uděláme tak zjara po odkvětu. Množení pomocí dělení oddenků se doporučuje v červenci, tedy po klidovém stádiu květiny. Kala je skvělá nenáročná květina, která nás bude dlouho těšit svými spanilými květy. Ne nadarmo znamená název „kalos“ v řečtině „krásná“.

Hrnková anthurie

Toulitka (Anthurium) nám bude prospívat na světlém stanovišti, ovšem nevystavena přímým slunečním paprskům. Při péči o ní se vyvarujeme zalévání vápenatou a příliš chladnou vodou. Substrát jí bude vyhovovat mírně vlhký. Také má ráda rosení, nikoliv ale přímo na květenství. Hnojit ji můžeme jednou týdně od března do září, přesadit pak na jaře. Pokud chcete toulitky rozmnožit, udělejte tak také na jaře pomocí dělení.

Toulitky jsou zajímavé především svým barevným toulcem, který zprvu obaluje vnitřní palici a pak ji postupně svým rozvíjením odkrývá. Pozoruhodné je, že řecký název „anthurium“ pochází ze dvou slov, přičemž „anthos“ znamená „květina“ a „oura“ znamená „ocas“. Anthurie je tedy jednoduše řečeno „ocasatá květina“  – a není se čemu divit vzhledem k jejím velkým vztyčeným paličkám uvnitř květů.

Něžné spathiphyllum

Lopatkovec (Spathiphyllum) má nejraději stín až polostín. Nesmíme ho přelít, a tak zaléváme jen opatrně. Na druhou stranu nesmí bal vyschnout. Lopatkovec hnojíme v létě jednou za dva týdny, v zimě pak jednou za měsíc. Pokud jej potřebujete přesadit, učiňte tak na jaře – za dva až tři roky. Množí se opět dělením, ale dobré je pamatovat na to, že je pak třeba rostlinu po dobu tří měsíců nehnojit.

Zaujaly vás tyto navzájem příbuzné květiny? Pak dejte jejich exotické a jemné kráse vyniknout i ve vašem domovu.

 

 

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

18. 03. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací