Náš TIP
Vysaďte si do zahrady pivoňky!

Kdo by nemiloval pivoňky... Opojně voní a mají krásné obrovské květy. Jejich bílá nebo růžová barva zjemní vaši zahradu a ještě ji provoní a zkrášlí. Toužíte i vy po této krásce, která dokáže v zahradě přežít několik desítek let?

Výsadba pivoněk

Bylinné i dřevité pivoňky vysazujeme na přelomu dubna a května. Čerstvě zakoupené pivoňky můžete vysadit buď rovnou do volné půdy, nebo nejprve do květináče. Jestliže zvolíte druhou možnost, dopřejte pivoňce hluboký květináč, jelikož potřebuje hodně místa na kořeny. Nezapomínejte ani na kvalitní substrát.

Pokud chcete pivoňku vysadit přímo do volné půdy, dobře si místo pro ni rozmyslete. Pivoňka je totiž vytrvalou rostlinou a na vaší zahradě může žít klidně i celých 80 let. Na stanovišti pro pivoňku by tak měl být dostatek místa pro její rozrůstání. Může se stát, že když jí nějaká rostlina bude příliš překážet, přestane kvést a zplaní.

Pro pivoňku je třeba vykopat hlubokou jámu, jejíž dno vysypeme notnou dávkou substrátu, kompostu či hnoje. Vzhledem k tomu, že pivoňka zůstane na tomto stanovišti po tak dlouhou dobu, bude potřebovat velkou zásobu živin.

Bylinné a dřevité pivoňky

Při výsadbě je třeba dbát na to, jestli vysazujeme bylinné nebo dřevité pivoňky. Každá z nich totiž potřebuje jinou hloubku. Bylinné pivoňky, které mají dužnaté stonky, vysazujeme tak, aby měly pupeny min. v rozmezí 1-3 mm pod povrchem. Pokud bychom tyto pivoňky zasadili hlouběji,  budou špatně kvést. Bylinné pivoňky je pak také třeba vyvazovat k opoře a na zimu je seříznout těsně u země.

Dřevité pivoňky, které jsou klasickým keřem s dřevitými stonky, vysazujeme do hloubky 15 cm. Jestliže si z dřevitých pivoněk chcete vytvořit souvislou řadu keřů, sázejte je alespoň metr od sebe, jelikož jsou dosti široké. Pamatujte rovněž na to, že dřevité pivoňky stejně jako ty bylinné nesnáší přesazování. Kolikrát se pak stane, že přestanou i po dobu 3 let docela kvést.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

25. 04. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací