Náš TIP
Využití vody v zahradě

Jak šetřit vodou v zahradě a zásobit se především tou pro rostliny nejvhodnější? Stačí pár chytrých vychytávek a zvládnete obojí.

Poučení z minulých sezón

Pamatujete si na krátké loňské jaro, po kterém hned naskočily vysoké letní teploty? A s nimi i nedostatek vody? Kdo by si na ta období sucha nevzpomněl... Proto se vyplácí mít už dávno připraveno co nejvíc nádob, do kterých se může pochytat dostatek dešťové vody. A s tím souvisí i kvalitní stav vašich okapů. Přece jen se voda z vodovodu na zalévání příliš nehodí a ještě k tomu je drahá.

Svádění vody do sudů

Je na vás, odkud budete dešťovou vodu svádět do barelů nebo vodních nádrží. Nejlepší bude využít všechny zpevněné povrchy – takže vedle střechy domu také střechu garáže nebo zahradního domku. Pokud svádíte vodu do klasických dřevěných sudů, měly by být bez nátěrů, které mohou měnit chemické složení vody.

Úklid pomocí tlakového čističe

Voda se nám bude hodit také v případě jarní očisty teras a schodů. Tahle doba je pro jejich čištění vůbec nejlepší, protože než se nadějete, přijde čas vhodný na umístěný různých květníků, které vám pak při úklidu budou překážet. Stěžejním pomocníkem při čištění teras a schodů je wapka, tedy tlakový čistič.

Někdo k čištění používá i klasickou zahradní hadici. Víte ale o tom, že myjete-li třeba dlažbu tlakovým čističem, spotřebujete až o 80 % vody méně? S wapkou navíc spolehlivě umyjete také zahradní nábytek nebo plot. Do vody si můžete přidat i čisticí přípravek. K wapce se prodávají také chytré nástavce, mezi kterými by neměl chybět ani mycí kartáč. Proudem z wapky se zbavíte také problematického mechu pevně usazeného ve spárách či pórech přírodního kamene.

Automatický závlahový systém

Voda hraje svou roli i v automatickém závlahovém systému. Představte si, že ten na rozdíl od klasického zalévání pomocí konve dokáže ušetřit až 30 % vody. Zaprvé se totiž zalévá jen to, co chcete – třeba vyjma chodníku a terasy, který jinak tak trochu omylem zalijete při manipulaci s hadicí nebo konví. Automatické nastavení navíc dovoluje zalévat i v nočních nebo ranních hodinách. Právě v tuto dobu dochází k minimalizaci odparů vody, který se může přes den pohybovat až kolem 30 %.

Pokud navíc berete vodu k zalévání z veřejných vodovodů, mnohonásobně tím ušetříte. Jestliže naopak zaléváte ze studny nebo používáte dešťovou vodu, vyhnete se tak tímto šetřením riziku, že by vám mohla v horkých měsících dojít.

 

A jak zaléváte svou zahrádku vy? Podělte se s námi o vaše komentáře na našem Facebooku!

10. 05. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací