Náš TIP
Zahrádkářské práce v květnu III. – výsadba jiřinek a cibulovin, přesazování muškátů,  řez živého plotu

V minulých dílech našeho seriálu jsme si řekli, co vše je třeba v květnu na zahrádce udělat. Jelikož je ale tento měsíc pro zahrádkáře hodně náročný, přinášíme vám pokračování.

Výsadba jiřinek

V květnu začínáme sázet jiřinky, přičemž vybíráme jen zcela bezvadné hlízy. Příliš velké hlízy můžeme klidně rozdělit. Pamatujeme také na zachování dostatečných rozestupů mezi jednotlivými hlízami. Vysoké odrůdy je třeba sázet cca 80 cm od sebe, nižším bude stačit vzdálenost kolem 40 cm. Jiřinky se sází tak, aby po zahrnutí zůstal kořenový krček alespoň 10 cm hluboko. Praktické bude, když si hned při výsadbě zatlučeme k jednotlivým hlízám opěrné tyčky.

Rychlé nákupy a sázení cibulovin

Ještě máme čas na poslední nákupy cibulovin, které už by měly být v půdě. V obchodech tak můžeme narazit na již rašící cibule mečíků, okrasných česneků, ale také na hlízy již zmíněných jiřinek, begónií či kan. Kupte si je a rychle zasaďte. Rozhodně je nenechávejte ještě týden čekat na chodbě.

Přesazování balkónových rostlin

Zaměřujeme se také na přezimované balkónové rostliny. Přesadíme je do nové zeminy a jakmile nám zakoření, tak je přihnojíme. Jestliže třeba ty větší rostliny nechcete přesazovat, tak jim alespoň dodejte dostatek kompostu a hnojiva. Jednotlivé květiny rovněž pozorně prohlédněte, jestli vyhlížejí kvalitně. Pokud je napadly mšice, použijte vhodný postřik.

Přesazování a řízkování pokojových květin

Právě teď nastává vhodná doba pro přesazování a řízkování pokojových rostlin. Využijte tak této ideální chvíle, kdy květiny skvěle přijímají živiny, rychle zacelují rány a bujně rostou. Těmto pracím se navíc můžete věnovat venku, takže si ušetříte i úklid.

Častější sečení trávníku

Dopřáli jste už trávníku zdraví prospěšnou vertikulaci? Pak je na čase trávník, který už roste jako z vody, pravidelně sekat. Nejprve ho sečeme tak po 10 až 14 dnech, později, jak se zvyšuje teplota a rychlost růstu trávníku, už musíme sekat každý týden. Netřeba snad dodávat, že pokud vám trávník krášlí cibuloviny, musíte na ně dávat pozor.

Řez živých plotů, hnojení tújí

Koncem května rovněž provádíme řez živých plotů, především pak těch, které jsou ze zimostrázu, ptačího zobu a habru.

Pokud jste si na podzim vysázeli túje, přihnojte je. Také je pravidelně zalévejte a kontrolujte jejich růst. Uschnul vám některý ze stromků? Vyměňte jej za nový. Teď je ta doba, kdy se bude bez problémů ujímat a vy tak nebudete mít v živém plotu mezeru.

 

Další užitečné informace o květnových povinnostech,  každého správného zahrádkáře, které jsou však zároveň radostí, se dozvíte v pokračování tohoto seriálu, tedy v článku Zahrádkářské práce v květnu IV.

21. 05. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací