Náš TIP
Zahrádkářské práce v listopadu III – zpracování spadaného listí, výsadba živých plotů z opadavých dřevin

Ačkoliv už počasí zahrádkářům příliš nepřeje, je nezbytné splnit ještě před příchodem prvních mrazů několik důležitých povinností. Užijete si tak chvilku v odpočívající přírodě a svou péčí jí zajistíte sílu a krásu do příští sezóny. V minulých článcích našeho listopadového zahrádkářského speciálu jsme se zabývali především zimní ochranou rostlin, ale také například množením trvalek a keřů. Na jaké zahrádkářské práce se podíváme dnes?

Zpracování spadaného listí

Nastává čas na to, abychom shrabali a zpracovali poslední listí v zahradě. Většina listnatých stromů je už holá, a tak nám tahle nejdůležitější podzimní práce už brzy skončí. Shrabané listí by nemělo zůstávat na trávníku, protože rostliny pod ním by pak snáze mohly onemocnět. Nejlepší tak je shrabané listí zkompostovat nebo jím přikrýt trvalky. Pokud jde o kompostování listí z buku, dubu, ořešáku a jírovce, to je třeba sekačkou rozmělnit na menší kousky a smíchat s dalším zahradním odpadem. Listí z těchto stromů totiž obsahuje třísloviny, a tak se rozkládá mnohem pomaleji než ostatní listí. Právě tímto způsobem zpracování tlení listí urychlíte.

Správné promísení složek kompostu

Celkově je pro rychlost tlení zahradního odpadu důležité jeho správné promísení. Měkký odpad by tak měl být smíchán s tvrdým, suchý zase s vlhkým. Materiál, ve kterém je málo živin, zas promíchejte s tím na živiny bohatým. Větve se doporučuje před kompostováním nařezat na co nejmenší kousky, listí zase dobře tlí spolu s nasekanou trávou. Do kompostu můžete dát i zbytky ovoce a zeleniny, nemocné rostliny však patří do popelnice.

Výsadba živých plotů z opadavých dřevin

Právě teď nastává vhodná doba pro výsadbu živých plotů. Vysazují se živé ploty z opadavých dřevin, mezi které patří třeba buk nebo javor babyka. Seženete je v supermarketech nebo v lesních školkách. Opadavé dřeviny se vysazují do jámy, kterou obohatíme o dávku kompostové zeminy. Před výsadbou se doporučuje zkrátit výhony o třetinu délky. Jakmile stromek zasadíte, dopřejte mu dostačující zálivku.

 

Jaké další zahrádkářské práce jsou důležité před příchodem prvních mrazů, o tom si povíme v pokračování našeho seriálu. Pracujete ještě na zahrádce? Napište nám o tom na náš Facebook.

29. 11. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací