Náš TIP
Zahrádkářské práce v září I. – výsadba stromků a keřů, důkladné pletí, likvidace zahradních škůdců

Zatímco v srpnu zahrádka nepotřebovala tolik naší péče, po době odpočinku je třeba se jí zase řádně věnovat. O tom, jaké práce jsou v září zapotřebí, se dozvíte v tomto našem speciálním sezónním seriálu.

Buďte rychlejší než zima

Právě nyní nastává období, kdy odkvétají i poslední květiny na letních záhoncích. Je tedy načase přemýšlet o tom, co na nich necháme vykvést zjara. Vzhledem k tomu, že přechod léta do podzimu není teď příliš plynulý, sledujte počasí, ať stihnete udělat všechnu důležitou práci. Pak by vás i vaši zahrádku mohly zastavit první větší mrazy.

Důležité zahradní práce před prvními mrazy

Měli byste předně dokončit výsevy vybraných semen a také poslední odběr řízků. Jakmile dostatečně zaprší, doporučuje se vysadit koupené stromky a keře. Právě teď si totiž půda zachovává poslední zbytky tepla. Vzhledem ke stále častějšímu větrnému počasí je také zapotřebí zkontrolovat všechny opěry a úvazy rostlin.

Proto abyste se vyvarovali problémů v příštím roce, nezanedbávejte ani teď důležitou ochranu před zahradními škůdci. To, že potenciálně napadené listy stromů brzy opadají, neznamená, že jste stromy zbavili jejich onemocnění. Odstraněné větve a listy nedávejte v žádném případě na kompost ani je nenechávejte ležet jen tak na zemi. Dochází totiž k tomu, že uvolněné výtrusy mohou přezimovat a další rok zjara spustit u vás na zahradě další vlnu napadení.

Výhody podzimního pletí

Možná že teď rovněž přehlížíte bující plevel. Nejlépe ale uděláte, když se do boje s ním pustíte ještě před úderem prvních mrazů. Pokud totiž necháte nyní plevel silně zakořenit a utvořit semena, budou už na jaro dostatečně připravená a hned pak vzklíčí. Pusťte se tedy do pletí ještě teď a v nové sezóně si ušetříte spoustu práce. V případě zaplevelení je totiž snadnější začít hned u semen v půdě.

Déšť i ruční zálivka

Nastává také doba vhodná pro doplnění slehlého mulče. Před nastýlkou ale napřed záhony dobře vyplejte. Půjde vám to lépe, až příliš suchá půda nasákne vodou. Na druhou stranu už se nemusíte starat o zálivku ani o uštipování odkvetlých květů. Pokud tak ještě přece jenom učiníte, prodloužíte kvetení posledních rostlin tak o týden. Navíc vaše zahrádka bude vypadat úpravněji. Jinak už to ale na kvetení nemá nijak zásadní vliv. Zálivku uplatníte jen v případě, že jste si do zahrady vysadili nové keře a stromky, které ještě nestihly zakořenit.

 

Tolik k zářijovému úvodu prací na zahrádce. O dalších důležitých povinnostech každého správného zahrádkáře v září si povíme v příštím pokračování našeho sezónního seriálu.

13. 09. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací