Náš TIP
Zdravý šálek z darů přírody – na nemoci těla i duše

S přicházejícím zimním obdobím sice už ve vzduchu voní radostné očekávání Vánoc, zimní plískanice však s sebou přinášejí také nemoci a splín. Pokud na vás v tomto období zaútočily bacily, nebo vás trápí se zimou úzce spjatá melancholie, napijte se zdravého šálku z darů přírody – uvidíte, že se vám uleví. Čaj z léčivých rostlin, které jste si nasušili nebo koupili, nejenže posílí váš imunitní systém, ale také vás celkově naladí na mnohem příjemnější notu.

Zachování účinných látek

Proto abyste zdraví ze zahrádky nechali plně působit, je třeba dodržovat při přípravě čaje či nálevu pár základních pravidel. Před zalitím se tak doporučuje květy, lístky či natě nasekat a rozemnout na co nejmenší kousky. To způsobí, že se do vody uvolní mnohem více účinných látek, chutí a barev. Také výsledná vůně čaje nebo nálevu bude mnohem aromatičtější. Sílu vonných silic si nadále zachováte, pokud čaj po dobu luhování necháte přikrytý pokličkou.

Jakých zázračných rostlin (jejich plodů či květů) je tedy třeba v tomto chladném období využít, aby ulevily tělu i duši?

Šípky

Významným zdrojem vitamínu C jsou plody šípkové růže, které ho obsahují stejné množství jako o něco větší šípky dužnoplodých či ovocných růží. Hojivé a pročišťující účinky zas mají květy růží.

Šípkový nálev působí velice ozdravným způsobem, obsahuje totiž velkou koncentraci vitamínů a minerálů. Navíc působí močopudně a pročišťuje organismus. Patří navíc k těm druhům nálevů, které lze bez obav užívat dlouhodobě.

Mateřídouška, tymián, dobromysl a divizna

Při nachlazení pomáhá také mateřídouška, která je známá svou uklidňující vůní. Mateřídouška zmírňuje kašel, odhleňuje a má protizánětlivé účinky. Podobně zdraví prospívá také tymián a dobromysl. Odkašlávání usnadňují i květy divizny, které si poradí také s křečemi průdušek.

Sléz maurský, lékořice lysá a měsíček lékařský

Sliznice dýchacích a trávicích cest pomáhají hojit květy slézu maurského. Odkašlávání usnadňuje i kořen lékořice lysé, ten navíc odhleňuje a celkově posiluje imunitu. Odvar i nálev z lékořice lysé chutnají příjemně sladce. Protizánětlivě působí květy měsíčku lékařského, které navíc prospívají také žaludku a játrům. Ten také díky obsahu betakarotenu chrání zrak.

 

A jaké léčivé rostliny používáte pro přípravu čaje vy? Napište nám o tom na náš Facebook.

27. 11. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací