Náš TIP
Žlutý záhon z polštářových trvalek – sázejte podle barvy!

Záhony vyvedené v jedné převažující barvě jsou čím dál tím více cool. Vedle bílých, modrých, fialových, růžových a sytě rudých vedou obzvláště na jaře ty žluté. Připomínají slunce a po náročném dni prostě potěší záplavou svých zářivých květů.

Pokud si chcete vytvořit záhon ve žluté barvě se samými trvalkami, poradíme vám, které vybrat, aby se nenáročně rozrůstaly i dlouho kvetly.

Kamzičník kavkazský

Na plné slunce si můžete vysadit kamzičník kavkazský (Doronicum orientale). Tato vzpřímená a volně trsnatá trvalka má vedle jasně žlutých květů také velmi půvabné listy. Ty jsou svěže zelené, srdčité a mají jemné vroubkování. Kamzičník vyžaduje slunné stanoviště s dobře propustnou a humózní půdou. Vůbec by měl být většinu dne na slunci, jinak vám pokvete jen minimálně. Pro pěstování této zářivé květinky zkuste odrůdy jako: „Magnificum“, „Riedels Goldkranz“, „Leonardo Compact“ či plnokvětou odrůdu „Gerhard“.

Oman mečolistý

Podobné květy s naoranžovělými středy vytváří další žlutavá trvalka, kterou je oman mečolistý (Inula ensifolia). Roste v hustých trsech do výšky 30 cm, narozdíl od kamzičníku však rozkvétá v červenci až srpnu. Nejlépe uděláte, když tuto žlutavou trvalku vysadíte do větších skalek, do květnatých luk či na kamenité plochy v zahradě. Jako stanoviště opět volte plné slunce. Jako odrůda se doporučuje například "Compacta".

Řebříček plstnatý

Na suchá a teplá místa se hodí také řebříček plstnatý (Achilea tomentosa), který rozkvétá v červnu. Vyhovovat mu bude sušší až mírně vlhká půda. Vysázet jej můžete rovněž do skalek nebo kolem zahradních cestiček. Pamatujte však na pravidelné dělení trsů (jednou za dva až tři roky). Jinak totiž rostlina předčasně zestárne a nebude už kvést. Svěží a krásnou odrůdou řebříčku plstnatého je „Golden Fleece“.

Pupalka missourská

Skalničkáři také využívají půvabných květenství pupalky missourské (Oenothera missuriensis), která vám ale dobře poroste i na kraji záhonů či u cesty. Opět miluje slunné stanoviště. Jedná se o letní květinu, takže vás její 10 cm široké květy budou těšit po celé léto. Sice tyto květy vydrží jen pouhý den, ale stále se vytvářejí nové.

Tařice skalní

Ve zlatavě žlutém záhonku by neměla chybět ani velice oblíbená tařice skalní (Aurinia saxatilis). Její půvabné polštáře plné drobných kvítků dorůstají do 30 cm. Na péči je víceméně nenáročná a poroste vám třeba i v chudých půdách či na zídkách. Také tato květina vyžaduje stanoviště na plném slunci a rozkvétá ve stejnou dobu jako kamzičník, tedy v dubnu až v květnu. Z odrůd se doporučuje zejména „Citrinum“, „Plenum“ či „Compactum“.

 

Takovýto jasně žlutý záhon si samozřejmě můžete zkrášlit ještě dalšími trvalkami, ale také letničkami, cibulovinami či keři ve stejně zářivých odstínech žluté barvy. Uvidíte, že vám pokaždé, když zrovna bude zataženo, vyloudí úsměv na tváři.

08. 06. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací