Náš TIP
Zvonky na záhon i do skalky

Modravé, fialové i bílé zvonky mohou půvabně doplnit záhon i skalku. V současné době je v nabídce pro zahrádkáře celá řada překrásných kříženců i kultivarů těchto květin. Které druhy zvonků se hodí do záhonů a které do skalky?

Zvonky na záhon

V červnu a červenci vykvétá zvonek bělokvětý (Campanula lactiflora), který je možné si pořídit i v růžové, modré nebo fialové barvě. Dorůstá do výšky 60 až 90 cm. Zvonek bělokvětý se nejlépe hodí do smíšených trvalkových záhonů. Vyhovuje mu polostinné stanoviště s vlhčí půdou. Na péči je tento druh zvonku velmi nenáročný.

Opravdu velkými zvonky v bílé, růžové nebo modrofialové barvě prokvétá v červnu a červenci zvonek prostřední (Campanula medium). Tento zvonek je z velkého rodu zvonků jedinou dvouletkou. Zvonek prostřední se vysévá řídce až do začátku července. Na konečné stanoviště se vzrostlé sazenice vysazují v srpnu cca 50 cm od sebe. Tento druh zvonku dorůstá až do výšky 70 cm a k úspěšnému přezimování je nutné, aby si vytvořil silné nadzemní růžice.

Pro pěstování v záhonech nebo zahradních květinových loukách se hodí také zvonek broskvolistý (Campanula persificolia), který běžně nacházíme na loukách spolu s kvetoucími kopretinami a kohoutkem lučním. Na slunných kamenitých svazích nebo na okrajích lesa můžeme s trochou štěstí narazit i na zvonek klubkatý (Campanula glomerata).

Zvonky do skalky

Do působivých koberců se na skalce příhodně rozrůstá zahrádkáři velmi oblíbený zvonek karpatský (Campanula carpatica). Ten kvete v červenci velkými květy v modré, fialové, růžové nebo bílé barvě. Dorůstá do výšky 10 až 20 cm.

Od července do začátku září bohatě kvete zvonek dalmatský (Campanula portenschlagiana). Tento druh zvonku dorůstá do výšky 20 cm a vytváří bohaté trsy poléhavých stonků.

Opravdu drobným druhem je zvonek maličký (Campanula cochleariifolia), který dorůstá do výšky 10 cm. Zvonek maličký vytváří od června do září tenké květní stvoly, které nesou modré květy. Velmi rychle se rozrůstá a dobře se mu daří především na vápencových skalkách. Bez problémů však roste i v neutrální či mírně kyselé půdě.

Do stejné výšky dorůstá také zvonek černavý (Campanula pulla), který od června do července prokvétá tmavě fialovými květy, které jsou svěšeny dolů.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

28. 05. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací