Náš TIP
Aby africká fialka kvetla

Pokud jste si koupili nádherně rozkvetlou fialku, ale u vás doma už se jí do kvetení nechce, příčin může být hned několik. Pojďme se podívat na to, jak můžeme fialce pomoci k opětovnému kvetení.

Přesazení africké fialky

Jedním z problémů může být substrát, ve kterém je fialka koupená v obchodě zasazená. Fialky se totiž obvykle prodávají zasazené v rašelině, tedy substrátu chudém na živiny a pro fialky také příliš kyselém. Pomocí velkého množství hormonů a dalších stimulátorů zde však byly vyhnány k bohatému kvetení. Takový substrát je ale nevhodný k trvalému pěstování afrických fialek.

Po zakoupení tak rostlinu doma ihned přesaďte. Zbavte ji také uvadlých nebo uschlých listů. Zakrátit můžete i její kořeny. Opláchněte je od zbytků rašeliny a fialku přesaďte do substrátu pro pokojové rostliny. Pamatujte, že zemina musí být porézní, lehká a dobře propustná. Dalším důvodem, proč fialka nekvete, může být i příliš velký květináč, ve kterém rostlina investuje svou energii spíše do růstu kořenů a listů. Pro bohaté kvetení musí mít fialka těsný květináč.

Dopřejte jí světlo a správnou teplotu

Africká fialka pokvete, když bude mít dostatek světla. Nejlépe se jí bude dařit na východním nebo severovýchodním okně. Jestliže umístíte fialku dál od okna, bude mít světla příliš málo.

Důležitým faktorem je také správná teplota. Ideální je ta mezi 20 až 22°C, přičemž pestrolisté africké fialky potřebují teplotu mezi 18 až 20°C. Vyšší teploty sice africké fialky snášejí dobře, nevyvinou se jim ale poupata, případně hned opadávají.

Vhodná zálivka a hnojivo

Fialka potřebuje k zdárnému růstu vyšší vzdušnou vlhkost, nesnáší však přemokření. Zalévejte ji spíše méně než více, a to výhradně odstátou vodou o pokojové nebo trochu vyšší teplotě. Ke kvetení můžete dopomoci také hnojením.

(Foto: Jardinage)

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

09. 01. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 17. 1. 2019 Luxus i pohodlí kontinentálních postelí Luxus i pohodlí kontinentálních postelí
  Dnes tolik oblíbené kontinentální postele vám zaručí opravdu kvalitní spánek. Nejenže budete spát o stupínek výš, ještě se vyspíte stejně jako v pětihvězdičkovém hotelu. Kontinentální...
 • 17. 1. 2019 Vlastní sazenice z lednových výsevů II Vlastní sazenice z lednových výsevů II
  Už v lednu si můžeme začít předpěstovávat první domácí sazeničky. Některé rostlinky si ze semínek předpěstováváme za oknem, semínka dalších můžeme rovnou vysévat do vytápěného skleníku.
 • 15. 1. 2019 Dobrodružné spaní na pódiu Dobrodružné spaní na pódiu
  Pro všechny z nás, kteří v dětství milovali spaní na palandách, je tu módní a originální postel na pódiu. Nejenže slibuje dobrodružné spaní s dostatkem soukromí, ale jako bonus...
 • 13. 1. 2019 Vlastní sazenice z lednových výsevů I Vlastní sazenice z lednových výsevů I
  Možná se vám zdá, že na předpěstování domácích sazenic je v lednu ještě příliš brzy. Pokud však máte na zahradě skleník nebo pařeniště, jsou lednové výsevy na místě. Vysévat však můžete i...
 • 7. 1. 2019 Péče o psa v zimním období Péče o psa v zimním období
  Aby si vaši pejsci užili zimní radovánky stejně jako vy, je třeba myslet na všechno. Jen s tou správnou péčí přečkají zimu bez úhony.
 • 7. 1. 2019 To správné dřevo do krbu To správné dřevo do krbu
  Zatímco za okny neúnavně sněží, každý si rád užije příjemnou chvilku doma u krbu. Proto, aby se i váš domov hezky prohřál a udržel si teplo co nejdéle, je zapotřebí toho správného dřeva. Jakým...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací