Náš TIP
Aby africká fialka kvetla

Pokud jste si koupili nádherně rozkvetlou fialku, ale u vás doma už se jí do kvetení nechce, příčin může být hned několik. Pojďme se podívat na to, jak můžeme fialce pomoci k opětovnému kvetení.

Přesazení africké fialky

Jedním z problémů může být substrát, ve kterém je fialka koupená v obchodě zasazená. Fialky se totiž obvykle prodávají zasazené v rašelině, tedy substrátu chudém na živiny a pro fialky také příliš kyselém. Pomocí velkého množství hormonů a dalších stimulátorů zde však byly vyhnány k bohatému kvetení. Takový substrát je ale nevhodný k trvalému pěstování afrických fialek.

Po zakoupení tak rostlinu doma ihned přesaďte. Zbavte ji také uvadlých nebo uschlých listů. Zakrátit můžete i její kořeny. Opláchněte je od zbytků rašeliny a fialku přesaďte do substrátu pro pokojové rostliny. Pamatujte, že zemina musí být porézní, lehká a dobře propustná. Dalším důvodem, proč fialka nekvete, může být i příliš velký květináč, ve kterém rostlina investuje svou energii spíše do růstu kořenů a listů. Pro bohaté kvetení musí mít fialka těsný květináč.

Dopřejte jí světlo a správnou teplotu

Africká fialka pokvete, když bude mít dostatek světla. Nejlépe se jí bude dařit na východním nebo severovýchodním okně. Jestliže umístíte fialku dál od okna, bude mít světla příliš málo.

Důležitým faktorem je také správná teplota. Ideální je ta mezi 20 až 22°C, přičemž pestrolisté africké fialky potřebují teplotu mezi 18 až 20°C. Vyšší teploty sice africké fialky snášejí dobře, nevyvinou se jim ale poupata, případně hned opadávají.

Vhodná zálivka a hnojivo

Fialka potřebuje k zdárnému růstu vyšší vzdušnou vlhkost, nesnáší však přemokření. Zalévejte ji spíše méně než více, a to výhradně odstátou vodou o pokojové nebo trochu vyšší teplotě. Ke kvetení můžete dopomoci také hnojením.

(Foto: Jardinage)

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

09. 01. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 20. 6. 2019 Zahradní pítka pro ptáky a hmyz Zahradní pítka pro ptáky a hmyz
  I když sem tam trošku sprchne, Českou republiku přesto dál sužují horké a suché dny, ve kterých trpí fauna i flóra. V každé zahradě by proto mělo být hned několik pítek pro ptáky a hmyz,...
 • 18. 6. 2019 STOP anglickým trávníkům II STOP anglickým trávníkům II
  Nejenže milovníci anglických trávníků spotřebují pro chlouby svých zahrad obrovské množství vody, ale škodí i životnímu prostředí. Na rozdíl od polykulturních trávníků, květinových zahrad a luk,...
 • 25. 5. 2019 Pěstování oleandru II Pěstování oleandru II
  Exotický a překrásně vonící oleandr nemusíme obdivovat jen u přímořských cest, můžeme si jej vypěstovat i u nás doma. Jak na to?
 • 23. 5. 2019 Péče o balkónové květiny Péče o balkónové květiny
  Za balkóny obsypanými květy kolikrát stojí opravdu důsledná péče. Pokud už nechcete sousedům závidět balkóny a okna plná květin, zaměřte se na to, jestli o své balkónové květiny správně...
 • 22. 5. 2019 Pergola a popínavé rostliny Pergola a popínavé rostliny
  Díky popínavým rostlinám si dokonale zkrášlíte nejen pergolu, ale také celou zahradu. Tahle nerozlučná dvojka vám v okolí domu vytvoří kouzelný koutek s nádechem romantiky.
 • 22. 5. 2019 Přímořský styl v interiéru Přímořský styl v interiéru
  Čas dovolených se pomalu, ale jistě blíží. Naladit se na ni můžeme začleněním přímořského stylu do interiéru našich domovů. Prohřejeme jej a sebe navnadíme na báječné dny strávené na rozpálené...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací