Řada měst v čele s Ostravou se v tomto suchém a horkém období vydává novou cestou – cestou k přírodě a zadržení tolik důležité vody. Jejich obyvatelé přestávají sekat trávníky a zakládají přirozené květinové louky. Všichni ti, kterým příroda není ukradená, pro ni něco dělají. Třeba to, že vyhlašují válku nakrátko střiženým anglickým trávníkům. A co vy?
Pro přírodu celkově není dobré, pokud je na všech zelených plochách v obci nebo v zahradě výhradně trávník. Proto je třeba doplnit jej o květinový záhon, strom nebo skupinu stromů a keřů. Pestrost, to je to, co příroda i člověk potřebují. Z toho důvodu je lepší polykulturní než monokulturní trávník, protože první zmíněný může kromě trav obsahovat i nižší rostliny a různé bylinky. Takový trávník je mnohem odolnější a pro svůj kvalitní vzhled nepotřebuje ani chemii. Zakládáním polykulturního trávníku to ale v období sucha nekončí. Můžete přiložit ruku k dílu a zakládat květinové zahrady a louky, vysazovat okrasné a užitkové keře, ale vrhnout se i do tolik prospěšného permakulturního hospodářství.
Horko, sucho, sekání trávníků a kácení stromů – to všechno znamená pro celou řadu zvířat ztrátu jejich přirozeného prostředí a tedy i úbytek živočišných populací. Proto je velmi důležité, když už je třeba zakročit k sekání určité plochy, aby z ní byla vyjmuta a zachována taková menší „divočina“. V takovém místě si totiž příroda postupem času vytvoří specifický harmonický biotop, ve kterém vznikne nové a bezpečné útočiště nejen pro užitečný hmyz.
Pokud je sečení už nevyhnutelné, i tak se ho dá zhostit s rozumem. Sekačku, která likviduje přirozené prostředí drobných živočichů a trávník seká zbytečně nízko u země, je třeba nahradit srpem nebo kosou. A naprosto ideálním způsobem, jak se postarat o přirozené zarovnání trávníků, je spásání trávy zvířaty. Každopádně by se sečení trávníku mělo přizpůsobit počasí a nemělo by se odehrávat v příliš suchých a horkých dnech.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
(Foto: Pixabay)
Komentáře