Náš TIP
STOP anglickým trávníkům I

Řada měst v čele s Ostravou se v tomto suchém a horkém období vydává novou cestou – cestou k přírodě a zadržení tolik důležité vody. Jejich obyvatelé přestávají sekat trávníky a zakládají přirozené květinové louky. Všichni ti, kterým příroda není ukradená, pro ni něco dělají. Třeba to, že vyhlašují válku nakrátko střiženým anglickým trávníkům. A co vy?

Krása a odolnost polykulturních trávníků

Pro přírodu celkově není dobré, pokud je na všech zelených plochách v obci nebo v zahradě výhradně trávník. Proto je třeba doplnit jej o květinový záhon, strom nebo skupinu stromů a keřů. Pestrost, to je to, co příroda i člověk potřebují. Z toho důvodu je lepší polykulturní než monokulturní trávník, protože první zmíněný může kromě trav obsahovat i nižší rostliny a různé bylinky. Takový trávník je mnohem odolnější a pro svůj kvalitní vzhled nepotřebuje ani chemii. Zakládáním polykulturního trávníku to ale v období sucha nekončí. Můžete přiložit ruku k dílu a zakládat květinové zahrady a louky, vysazovat okrasné a užitkové keře, ale vrhnout se i do tolik prospěšného permakulturního hospodářství.

Prostor pro užitečné živočichy

Horko, sucho, sekání trávníků a kácení stromů – to všechno znamená pro celou řadu zvířat ztrátu jejich přirozeného prostředí a tedy i úbytek živočišných populací. Proto je velmi důležité, když už je třeba zakročit k sekání určité plochy, aby z ní byla vyjmuta a zachována taková menší „divočina“. V takovém místě si totiž příroda postupem času vytvoří specifický harmonický biotop, ve kterém vznikne nové a bezpečné útočiště nejen pro užitečný hmyz.

Sečení s rozumem

Pokud je sečení už nevyhnutelné, i tak se ho dá zhostit s rozumem. Sekačku, která likviduje přirozené prostředí drobných živočichů a trávník seká zbytečně nízko u země, je třeba nahradit srpem nebo kosou. A naprosto ideálním způsobem, jak se postarat o přirozené zarovnání trávníků, je spásání trávy zvířaty. Každopádně by se sečení trávníku mělo přizpůsobit počasí a nemělo by se odehrávat v příliš suchých a horkých dnech.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay)

18. 06. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací