Náš TIP
Durmany a oleandry pro krásu teras a balkonů

Některé subtropické keře, které běžně vídáme v ulicích při našich dovolených do exotických krajů, můžeme pěstovat i v našich podmínkách. V květináčích mohou zdobit mimo jiné naše terasy a balkony.

Oleandr

Oleandr je jedním z nejoblíbenějších subtropických keřů pěstovaných v našich podmínkách. Může za to především jeho intenzivní sladká vůně. Původní botanické druhy oleandrů byly tři, v dnešní době už se ale pěstuje celá řada kultivarů. Nejčastěji pěstovaným druhem je oleandr obecný (Nerium oleander), který prokvétá jednoduchými růžovými květy. Květy oleandrů však nemusí být jen růžové nebo bílé. setkat se můžeme také s oleandry kvetoucími lososovou, světle nebo tmavě červenou, krémovou nebo i žlutou barvou. Některé květy přitom mohou dosahovat až velikosti 9 cm. Velmi pěkně vypadají také oleandry s panašovanými listy, které zaujmou i mimo období květu. Ke zdárnému růstu a kvetení potřebují oleandry slunečné stanoviště s dostatkem vláhy. Vhodnou teplotou pro přezimování oleandrů je 5-10°C. Pěstební nádoba musí být dostatečně velká a vhod přijde i kvalitní drenáž. Ideální je pro ně hlinitopísčitá zemina s přídavkem rašeliny.

Oleandr má však jednu nežádoucí vlastnost. Celá rostlina je totiž jedovatá. Zatímco mírná otrava se projevuje nevolností, pozření většího množství listů nebo květů oleandru může končit až smrtí. Z tohoto důvodu je třeba oleandry pěstovat na místě chráněném před dětmi.

Durman

Mezi krásné exotické keře, které lze pěstovat v našich podmínkách patří také durman. Také jeho jedinou vadou na kráse je jeho jedovatost. U nás se pěstují především keřovité andské druhy, jež se dříve nazývaly jako Brugmansia. Ty se pyšní vzpřímenými nebo převislými květy, které jsou specifické svou omamnou vůní. Pěstební podmínky jsou podobné jako v případě oleandru. Ideálním stanovištěm je pro ně slunečné místo chráněné před větrem. Dalším předpokladem pro správný růst durmanu je dostatečně velký květináč s hlinitou půdou bohatou na živiny. Přezimování zvládá na místě s teplotou okolo nuly, ale s dostatkem světla.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay)

20. 06. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací