Náš TIP
Zahradní pítka pro ptáky a hmyz

I když sem tam trošku sprchne, Českou republiku přesto dál sužují horké a suché dny, ve kterých trpí fauna i flóra. V každé zahradě by proto mělo být hned několik pítek pro ptáky a hmyz, abychom se alespoň trochu mohli podílet na zachování populací v živočišné říši.

Pítka pro ptáky

Zatímco řada lidí dbá o krmení ptáků, na to, že potřebují i vodu, už zapomínají. Práci však potřebují mít možnost se po nakrmení napít a třeba se i celkově osvěžit. Proto je třeba jim zakoupit nebo vlastnoručně vyrobit pítko, u kterého je nepřekvapí kočka ani kuna. Takové pítko by se tedy mělo nacházet na bezpečném místě, ideálně ve vyvýšeném prostoru, ve kterém se ptáci přece jen cítí nejlépe. Pítko však musí být dobře přístupné i vám, abyste do něj mohli pravidelně dolévat vodu. Pítko pro ptáky by nemělo být příliš hluboké, postačí hloubka kolem 10 až 15 cm. Při jeho výrobě je třeba dbát na to, že nesmí mít žádné ostré hrany, o které by se ptáci mohli poranit. A nemělo by mít ani křiklavé barvy, kterých se ptáci bojí.

Pokud patříte ke šťastlivcům, jejichž zahradu krášlí přírodní jezírko, mohou se ptáci napít i z něj. Takové jezírko však musí mít pozvolné břehy, aby se v něm ptáci mohli občerstvit zcela bez obav. Pro lepší stabilitu jim do jezírka můžete dát více větších kamenů či dřevěných trámů.

Pítka pro hmyz

V suchém a horkém období je třeba do zahrady dát i pítko pro užitečný hmyz. Možnosti občerstvit se u vás určitě využijí motýli, včely či čmeláci. Také pro ně je však třeba vytvořit maximálně bezpečné pítko. Doporučuje se tedy na dno misek s vodou umístit větší kamínky, které hmyzím zástupcům poslouží jako ostrůvky. Skvělým nápadem je i využití houbiček na nádobí, které necháme nasáknout vodou. Vhod přijdou také maličká víčka od plastových lahví či podmisky květináčů, ve kterých pro hmyz vytvoříte takovou malou improvizovanou pláž, aby se ve vodě neutopil.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay)

20. 06. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací