Pro někoho jsou kopretiny obyčejný plevel, pro jiného jsou něžnou vzpomínkou na dávno uplynulá léta strávená u babičky na zahradě. Nejenže běloskvoucí květy kopretiny pohladí na duši, ale ještě k nám do zahrad přinesou pozapomenutý dotek venkova.
Původ kopretiny velkokvěté (Chrysantemum maximum) je třeba hledat v oblastech Pyrenejí. Díky této poněkud drsnější domovině je kopretina tak nenáročná a navíc i otužilá. Tahle trvalka je přitom příbuznou jiné podzimní krasavice, a to chryzantémy, spolu s kterou náleží do čeledi hvězdicovitých (Asteracae). Kopretinu velkokvětou lze sázet až do prvních mrazů. Na pěstování je velmi nenáročná a i za minimum péče se odvděčí bohatým kvetením.
Kopretiny se vysazují na jaře nebo na podzim na slunné stanoviště. Ke zdárnému růstu a kvetení potřebují dobře propustnou zeminu bohatou na živiny. Ideální tak je smíchat zeminu spolu s dávkou uleželého kompostu. Tahle směs půdy se nahrne kolem vysazené rostliny. Navrch můžeme nasypat i mulčovací kůru, ale musíme rostlině nechat i dostatečný prostor pro rozrůstání. Vysoké kultivary je třeba vyvazovat k opoře.
Pro bohaté kvetení je zapotřebí hnojení kompostem nebo kostní moučkou, a to těsně před dobou květu. Přihnojování se pak pravidelně opakuje, ať už kompostem nebo jinými speciálními hnojivy. Po druhém až třetím roce kvetení se kopretiny musí rozesadit. Jinak totiž hrozí, že budou kvést mnohem méně. Pro bohaté kvetení je třeba kopretiny vždy na konci léta po odkvětu silně seříznout. Tím se docílí toho, že kopretiny vykvetou tentýž rok ještě jednou, a to na podzim.
Kopretiny se hodí jak do zahrady, tak do ozdobných mís. Velké uplatnění najdou také v květinových loukách, které jsou obzvláště v současném suchém a horkém období tím pravým pro udržení vody i poskytnutím úkrytu pro mnohé užitečné živočichy.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
(Foto: Pixabay)
Komentáře