Náš TIP
STOP anglickým trávníkům II

Nejenže milovníci anglických trávníků spotřebují pro chlouby svých zahrad obrovské množství vody, ale škodí i životnímu prostředí. Na rozdíl od polykulturních trávníků, květinových zahrad a luk, remízků či permakulturního hospodářství mají nejen v našich končinách tolik oblíbené anglické trávníky celou řadu negativních vlastností. Které to jsou?

Anglický trávník, který pozbývá smyslu

Malé plochy anglického trávníku, které v zahradách nebo na veřejných místech dávají možnost vyniknout květinovým záhonům či keřům, smysl mají. Takové úzké plochy nejsou pro životní prostředí zase takovou katastrofou, horší jsou ovšem velké plochy anglického trávníku, které už žádná jiná volně rostoucí flóra nedoplňuje. Takové anglické trávníky bývají často a beze smyslu pravidelně sečeny. Proč je tomu tak, když se na nich nikdo neprochází a vzrostlá zeleň tak nikomu nevadí?

Úbytek přirozeného prostředí pro živočichy

Móda anglických trávníků s sebou nese jednu pohromu za druhou, málokdo si to však uvědomuje. Zakládání anglických trávníků na čím dál tím větších plochách má totiž velký vliv na znečištění životního prostředí, prašnost, ochuzování zeminy o živiny, snižování druhové rozmanitosti živočichů, ale úzce s ním souvisí i sucho a povodně, se kterými se střídavě potýká nejen Česká republika. Těžko říci, který z těchto problémů je závažnější. Zejména pro živočichy postrádá nakrátko střižený anglický trávník jakýkoliv smysl – nenajdou v něm totiž potřebný úkryt ani potravu. A pokud se o to alespoň zasnaží, najdou tu díky sekačce smrt. S úbytkem hmyzu pak úzce souvisí i úbytek ptáků, kteří se jím živí. Pokud je zkrátka obec jen horkou výhní obklopenou anglickými trávníky, je to pro zvířata obecně opravdu pohroma. Proto je tak důležité nechat nějaké plochy neposečené nebo se ideálně pustit do zakládání květinových zahrad a luk.

Další negativní vlivy anglického trávníku

Tím ale negativní vlivy anglického trávníku zdaleka nekončí. Dalším jeho problém je, že nedokáže zadržovat sucho. Naopak ještě ke své krásné zelené barvě potřebuje neskutečné množství vody. Nepraktičnost nakrátko střižených monokulturních trávníků se objevuje i v časech povodní. Nemají totiž ani zdaleka voduzadržovací schopnost jako plochy zarostlé keři a dalšími rostlinami. Nízký monokulturní trávník nedokáže ani ochlazovat prostor, neplní tedy klimatizační funkci jako třeba vysoká tráva. Nemá ani schopnost zadržovat prach. A to nejsou nevýhody anglických trávníků ani zdaleka u konce…

Popřemýšlejte tedy nad svou zahradou, obcí, parky, … A zkuste něco udělat pro přírodu, určitě se nám to všem v budoucím čase vrátí. Pokud nebudeme dělat nic, ošklivě za to zaplatíme.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay)

18. 06. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací