Náš TIP
Bylinky v dubnu

Za okny už začíná sluníčko konečně pořádně hřát a spolu se zahradou už se probouzí i ta bylinková. Zatímco nám některé bylinky úspěšně přezimovaly, jiné bude třeba znovu vysít. Jaké to jsou?

Výsev bylinek v dubnu

Právě v měsíci dubnu můžeme přímo do volné půdy v zahradě vysévat víceleté bylinky. Mezi ty patří třeba máta, šalvěj, tymián, libeček, estragon, oregano či yzop. Do květináčků nebo truhlíků pak můžeme v dubnu vysévat bazalku, saturejku, fenykl či kerblík. Do květináčků vyséváme také pažitku.

Pažitku můžeme získat také množením pomocí dělení starších trsů ze zahrady. Kus trsu pažitky oddělíme, ale před výsadbou jej ještě musíme ošetřit. Kořeny takto získané pažitky důkladně očistíme a seřízneme je asi na 1 cm délky. Takto upravené sazeničky pažitky pak vysazujeme do květináčků nebo do sadbovače s čerstvým klasickým substrátem. Ty pak umístíme na světlém stanovišti, nejlépe na okenním parapetu. Novou rostlinku pak pravidelně zaléváme a její nať šetrně zkracujeme. Pažitce totiž nedělá radikální řez vůbec dobře – cibulky pak začnou zahnívat a hrozí, že celá rostlina postupně odumře.

Užitečnost bylinek vedle zeleniny

Ať už bylinky sejeme přímo do volné půdy nebo do ní pak vysazujeme vzrostlé sazenice, vyplatí se nám uvažovat prakticky a vytvářet si zeleninový a bylinkový záhon v jednom. Řada bylinek totiž chrání zeleninu pěstovanou v záhonech, případně i zlepšuje její chuť. Bylinky vám pak v zeleninové zahrádce pomohou vytvořit působivá zátiší. Před různými zahradními škůdci tak zeleninu chrání třeba kerblík, kopr, anýz, koriandr či fenykl.

Takový kerblík navíc účinně odpuzuje slimáky a nejvíce se mu daří mezi ředkvičkami a různými druhy salátů. Bazalku se zase vyplatí vysít v blízkosti rajčat, okurek a cibule. Majoránce to pak sluší v záhonu s vysetou mrkví. V záhonu s fazolemi a cibulí je zase užitečná saturejka.

Jak je tedy patrné, nemusíte se omezovat na zeleninovou a bylinkovou zahrádku, ale můžete si vytvořit chytré a půvabné aranžmá rostlin, kterým je spolu zkrátka dobře.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

09. 04. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací