Náš TIP
Čím posekat trávník?

Stačí, když trochu zaprší, a trávník už zase a doslova roste jako z vody. Existuje přitom celá řada nástrojů k sečení a kosení, jenom si vybrat. Ve výsledku však záleží na vás, zda chcete mít na zahradě anglický trávník nebo přírodní louku. Čím posekat trávník, abyste ušetřili svá záda, čas i peníze?

Sečení kosou

Pokud jste zvyklí na fyzickou aktivitu a rádi se udržujete fit i díky zušlechťující práci na zahradě, vyzkoušejte si sečení kosou. Kosa se sice nehodí k údržbě několikamilimetrového trávníku, ale jinak má celou řadu výhod. Především je práce s ní tichá, ekologická a šetrná k porostu i jeho obyvatelům.

Na rozdíl od sečení bubnovou nebo strunovou sekačkou není tráva po sečení kosou rozsekaná napadrť a rozházená všude kolem. Po práci s kosou je kvalita posečeného pozemku a trávy daleko lepší. Tráva se mnohem snadněji shrabe a může se použít ke kompostování nebo jako krmivo pro králíky. Tráva posečená kosou se také mnohem lépe mulčuje.

Ačkoliv se kosení může zpočátku zdát náročné, dá se velmi rychle naučit stejně jako naklepávání a ostření. Pro začátečníky se tak nejlépe hodí kratší kosa. Univerzální a všestranně použitelný rozměr kosy je 65 nebo 70 cm. Opravdu kvalitní, značkovou a třeba i rovnou naostřenou kosu lze koupit v železářství. Plechové náhražky za pár stovek vás od práce s kosou akorát spolehlivě odradí.

Sečení kosou je ideální pro případ, že máte spíše přírodní zahradu a v žádném případě netoužíte po anglickém trávníku.

Vřetenová sekačka

Pokud máte moderní zahradu, nefalšovaného anglického trávníku dosáhnete sečením vřetenovou sekačkou. Sečení touto sekačkou přitom patří k těm nejšetrnějším variantám údržby travnatých ploch. Na rozdíl od jiných sečících strojů totiž vřetenová sekačka stébla trávy spíše zastřihuje. Díky speciální konstrukci umožňuje zastřižení velmi krátké délky trávníku, čehož nelze dosáhnout ani s jinak oblíbenou rotační nožovou sekačkou. Na menší plochy trávníku lze použít také ruční vřetenovou sekačku, která už ale vyžaduje větší námahu než přístroje na elektrický či benzínový pohon.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

01. 06. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací