
Nabízí se řada materiálů, ze kterých si můžete vytvořit malebné a praktické cestičky v zahradě. Dodají jí na originalitě a vy si mnohem více užijete cestu z kuchyně pro zeleninu či bylinky – a zpět.
Oblíbeným materiálem pro vysypání zahradních cestiček je mulčovací kůra. Můžete použít obyčejnou nebo barevnou a na cestu zbavenou drnů ji jednoduše vysypat. Musíte však počítat s tím, že se bude sléhat, takže bude třeba ji čas od času doplnit. Výhodou mulčovací kůry je, že ji můžete vysypat na zem hned po odstranění svrchní vrstvy půdy. Podklad ani nemusíte zpevňovat.
Po provedení kvalitní drenáže můžete cesty vysypat pískem nebo štěrkem. Cestička vytvořená z těchto materiálů vypadá velmi působivě. Opět zde platí, že materiál budete muset čas od času dosypat nebo z části vyměnit. Cestičky z mulčovací kůry, písku i štěrku můžete ohraničit třeba nízkými palisádami.
Silnou vrstvu štěrku a poté písek se doporučuje použít před pokládkou cesty z kamenných desek. Přírodně pak působí položení desek přímo do trávníku. V tomto případě můžete vytvářet různé klikaté cestičky, které dodají vaší zahrádce šmrnc. Navíc tak vznikne krok po kroku i řada zajímavých zátiší, kterých by si jinak vaše návštěva třeba ani nevšimla.
Cesty vytvořené ze dřeva vypadají velmi přirozeně, musíte ale počítat s jejich kratší životností. Až na tropické dřeviny podléhá totiž dřevo hnilobě. Dřevo ale rozhodně do zahrady patří a cestičky jím vykládané nejsou výjimkou. A tak vám i taková cesta z dobře opracovaných prken může dělat parádu i po dobu několika let. Dřevěná prkna můžete vykládat podélně nebo napříč, můžete také kombinovat s vysypáním kamínky – fantazii se zkrátka meze nekladou.
Ať už si k vytvoření cestičky zvolíte jakýkoliv uvedený materiál, rozdělení vaší zahrady bude působit přirozeně, nápaditě a prakticky. Při cestě pro bylinky už se tak nebudete muset bát, že si sešlapete trávník.
Jaký materiál se vám pro vysypání zahradní cestičky líbí nejvíc? Diskutujte na našem Facebooku.
Komentáře