Náš TIP
Druhy živých plotů v přírodních zahradách

Volně rostoucí živé ploty plní v přírodních zahradách vedle té estetické stránky i celou řadu důležitých funkcí. Jaké krásné a užitečné dřeviny pro tvorbu živých plotů si do přírodní zahrady můžete pořídit?

Krásné a užitečné živé ploty

Při výběru dřevin do přírodních zahrad můžeme narazit na celou řadu výhod, proč se vyplatí mít takové dřeviny v zahradě. Vybrané volně rostoucí živé ploty nám pak například do zahrady mohou díky svým pestrobarevným květům a sladkému nektaru přilákat řadu hmyzích opylovačů. Plody těchto dřevin zas přivábí užitečné živočichy. Živé ploty v přírodních zahradách mohou také působit jako účinné větrolamy a mohou třeba i oddělovat odpočinkovou část zahrady od té užitkové. Vybrané dřeviny mohou rovněž zpevňovat půdu ve svahu, případně ji i obohacovat o dusík. Hustá struktura větví volně rostoucích živých plotů pak plní funkci neprostupné bariéry a také snižuje prašnost.

Druhy dřevin do živého plotu

Do volně rostoucího živého plotu se vyplatí vsadit hned několik dřevin samých užitečných funkcí. Ideální je tak kombinace dřevin s pestrobarevnými a sladkými květy pro opylovače, ovocných dřevin pro sběr plodů (ale i pro ptáky), v neposlední řadě pak i dřevin, které zpevní půdu ve svahu a ještě budou působit jako funkční větrolam.

Zejména estetickou funkci tak může plnit například kalina obecná, přitažlivá svými půvabnými sněhobílými květenstvími, jejíž červené plody pak ptáci s oblibou ozobávají. Kalina je navíc krásná v každém ročním období a na pěstování je velmi nenáročná.

Plody lákavé pro ptactvo má také tradičně známý ptačí zob obecný, jehož květy zas lákají hmyzí opylovače. Především motýly pak na zahradu lákají také sladce vonící květy komule Davidovy.

Pro nějakou tu domácí úrodu se vyplatí vytvořit volně rostoucí živý plot například i z růže šípkové, trnky obecné, dřínu obecného či slivoně myrobalán. V přírodních zahradách se také skvěle uplatní volně rostoucí živé ploty ze vhodně zvolených druhů ostružiníků a maliníků. Vysadit lze také rakytník, muchovník či mišpuli.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

20. 03. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací