Náš TIP
Duben v zahradě – boj se škůdci, chorobami a s plevelem

Měsíc duben je stěžejním měsícem pro budoucí krásu rostlin i úrodu. Vzhledem k teplému a deštivému počasí nás však právě teď mohou v zahradě potrápit mnozí škůdci, o plevelu nemluvě. Na co všechno si dát v dubnové zahradě pozor?

Boj se zahradními škůdci a chorobami

Ačkoliv můžeme být jako zahrádkáři vděční za teplý a tak akorát deštivý duben, který prospívá růstu rostlin, právem se obáváme i zvýšeného výskytu zahradních škůdců, kterým tohle počasí nahrává. Proto je důležité důsledně kontrolovat rostliny v zahradě – třeba i obracením a zkoumáním listů. Pokud budete takové kontroly v zahradě provádět pravidelně, vyhnete se tak mnohým problémům, které by se pak mohly rozšířit. Včas jim totiž můžete učinit přítrž. A tak všechny zahradní škůdce, které uvidíte, posbírejte nebo rovnou zlikvidujte. I malý postřik provedený včas může totiž v dlouhodobé perspektivě zabránit velkým škodám a také ušetřit množství použitých chemikálií.

Největší boj tak právě teď začíná proti slimákům. Zatímco v budoucnu vám rostlinu okoušou, teď mohou naráz zničit celou sazeničku. Právě v dubnu se tak snažte zlikvidovat co nejvíce slimáků a zbavte i zahradu stinných a vlhkých míst. Rovněž pravidelně přehazujte kompost. Vyčistěte zkrátka celou zahradu od veškerého odpadu a rostlinných zbytků. Díky tomu slimáky odhalíte a zničíte jejich úkryty. Slimáky můžete buď lákat na návnadu, likvidovat je speciálními granulemi proti slimákům, případně je likvidovat horkou jarovou vodou nebo solí. Pokud vám není líto piva, můžete slimáky nalákat i na něj.

Pokud jde o opravdu citlivé rostliny, u kterých byste poškození slimáky nesnesli, postavte kolem nich mechanickou zábranu. Vyzkoušet tak můžete klidně i ostnaté pletivo, plast odříznutý z petlahve, ale také třeba kruh vysypaný štěrkem či popelem.

Boj s plevelem

Pokud jde o plevel, tak platí, že co neuděláte teď, bude pak ještě mnohem horší. V teplém a vlhkém počasí plevel rychle bují, proto je třeba ho likvidovat dřív, než se stihne vysemenit. Záhony tak pravidelně okopávejte a plejte, zbavujte plevel i cesty z dlažebních kamenů. Protože takové pletí cest a chodníčků může být velmi únavné, klidně ho nahraďte nějakým šetrným herbicidem. Ten potlačí růst plevelů po většinu sezóny. Základem pro omezení růst plevelů je však jeho systematické a vytrvalé pletí v průběhu prvních dvou růstových období. I po nich je třeba likvidovat plevel co nejdříve. Jenom tak dosáhnete zahrady téměř bez plevele, ve které budete muset plít a okopávat jen občas.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

18. 04. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací