Náš TIP
Důsledná péče o zimní zahradu

Ačkoliv by se mohlo zdát, že zahrada v zimě odpočívá a vůbec nepotřebuje vaši péči, opak je pravdou. Zkušení zahrádkáři tak moc dobře ví, že i jejich pomoc v zimní zahradě je nezbytně nutná pro jarní a letní pěstitelské úspěchy. Vaše pomoc je tak důležitá i z toho důvodu, že zimy už nejsou, co bývaly. Vláhy ze sněhu je méně, teploty kolísají a zahrádkáři kolikrát bojují spíše s holomrazy nežli s metry sněhu.

Zálivka v suchém období

V případě péče o zimní zahradu, kdy se teplota pohybuje nad 4°C a deště a sněhu se nedostává, je třeba zahradu v malých a pravidelných dávkách zalévat. Tohle pravidlo platí, ať je právě prosinec či konec ledna. Zalévat se musí jak nově vysazené dřeviny a živé ploty, tak stálezelené rostliny vysazené v kontejnerech.

Shazování sněhu

Problémy ale naopak může způsobit i nadměrná sněhová nadílka. Těžký sníh, který napadá rychle během několika málo dnů, nadmíru zatěžuje jehličnaté stromy v zahradě. Tyto stromy totiž špatně a velmi dlouho nahrazují sněhem polámané výhony. Jako prevence se v tomto případě doporučuje před ohlášeným vydatným sněžením jehličnany svázat (nepříliš těsně) provázkem. Pokud však jehličnany svážete moc těsně, mohou uvnitř žloutnout a vyholovat. Přetíženým stromům pomůžete ale i pravidelným sklepáváním sněhu. Suché prostředí pak v zimě potřebují i skalky, na kterých pěstujete cibuloviny a polopouštní rostliny.

Na druhou stranu je však sníh stále potřebným zdrojem vláhy, a tak jej z míst, kde vám vadí, přesuňte tam, kde najde svůj užitek. Uplatní se zejména pod dřevinami, na trávníku a na užitkových záhonech.

Ochrana zahrady před holomrazy

Noční můrou všech zahrádkářů bývají holomrazy, které nenávratně ničí především stálezelené dřeviny. Právě proto se doporučuje důkladně je v průběhu podzimu zalévat, aby pak mrazivou zimu přečkaly bez úhony. Nižší trvalky je pak třeba chránit navrstveným listím, nikdy tak zahradu před zimou neshrabujte úplně. Možná že jí škodíte právě svou přehnanou pílí.

STOP posypové soli!

Pokud jde o tolik oblíbené a zdánlivě praktické solení kluzkých ploch posypovou solí, raději se této praxi v zahradě zcela vyhněte a použijte v případě vjezdu do garáže jiné šetrnější metody. Solení má totiž velmi negativní vliv na složení půdy.

Jestliže dodržíte tato pravidla v péči o zimní zahradu, uvidíte, že se vám zjara svou krásou bohatě odmění.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

10. 01. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací