Náš TIP
Jak správně zalévat zahradu?

Mohlo by se zdát, že na zalévání není nic pozoruhodného, ale nenechte se mýlit – správný způsob zalévání je hotová věda.

Zalévání časně z rána

Z hlediska úspornosti a dobré využitelnosti je nejlepší zalévat zahrádku hned v časných ranních hodinách. Takhle brzo můžeme klidně postříkat i listy, stihnou totiž uschnout dřív, než by je mohlo spálit slunce.

Během poledne by se rostliny zalévat neměly. Kapky vody totiž na listech fungují jako takové malé optické čočky, v nichž se sluneční paprsky soustřeďují a způsobují pak na listech popáleniny. Důležitá je v tomto případě také ekonomická stránka zalévání. Jestliže budete zalévat v tuto dobu, část vody se vypaří už ve vzduchu a zbytek pak hned při dopadu na rozpálenou zem. Pokud vás však trápí povadlé květiny, pomožte jim přes poledne šetrným zalitím přímo u kořenů.

Večerní zalévání

Důležitá je také večerní zálivka. Ta by měla směřovat výhradně ke kořenům. Pokud totiž zalijete celou květinu i s listy, nestihnou uschnout a mohou být náchylné ke vzniku houbových chorob. Večerní zálivka je ale praktická zejména z toho důvodu, že se voda přes noc dobře pronikne do půdy a rostliny ji tak mají pro další horký den v zásobě.

Méně je někdy více

Zásadním pravidlem při zalévání také je, že nemá smysl zalévat zahradu často a krátce. V takovém případě totiž pouze stihneme navlhčit povrch půdy. Zalévejte proto zahradu raději v delších intervalech, zato důkladně.

Vyhněte se přitom zalévání celé plochy zahrady – mnohem účelnější bude usměrněný proud vody z hadice nebo konve přímo k rostlinám. Je to prospěšnější jak pro rostliny, tak pro ekonomickou stránku zalévání.

Požadavky jednotlivých rostlin

Berte také v úvahu, že každá rostlina potřebuje rozdílné množství vláhy. Jinak jsou na tom určité druhy zeleniny, jinak zase květiny. Rozhodně pamatujte na to, že vydatnější zálivku vyžadují květiny (hlavně letničky, které mělce koření), zelenina i dřeviny hlavně ve své první fázi růstu.

Pomozte kořenům

Abyste k některým květinám či dřevinám dostali vláhu snáze, můžete kolem nich vyhloubit zálivkovou rýhu, kterou se voda lépe dostane až ke kořenům. V takové rýze se navíc zálivková a dešťová voda mnohem lépe udrží. Kořeny tak mají čas ji postupně využít.

09. 05. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací