Náš TIP
Káva jako hnojivo

Káva patří k těm nejoblíbenějším nápojům na světě, přesto její zbytky většinou míří do koše. Lógr se dá přitom využít hned několika způsoby. Především dělá dobře řadě pokojových i venkovních rostlin.

Zázračné účinky zbytku kávy

Je velká škoda zbavovat se lógru. Obsahuje totiž velké množství minerálů, které ocení především rostliny. Ve zbytku kávy je obsažen dusík, draslík, fosfor, hořčík a měď. Díky tomu, že právě dusík se z kávy uvolňuje postupně, lze lógru využít jako speciálního dlouhotrvajícího hnojiva. Další výhodou kávy přitom je její specifická vůně, pro kterou si ji člověk tak zamiloval. Tato vůně je přitom velice odpudivá pro mnoho zahradních škůdců. Slimáky a mravence účinně odpuzuje. A pokud k lógru v zahradě přidáte i kůru z nějakého citrusu, výsledná vůně přesvědčí kočky, že mají na toaletu chodit někam jinam.

Příprava hnojiva z kávy

Nejjednodušším způsobem, jak si připravit hnojivo z kávy, je nechat prostě větší množství lógru vysušit. Toto vysušené hnojivo pak ještě před zaléváním rozsypeme kolem keřů a květin v zahradě. Připravit si však můžeme přímo tekuté hnojivo. To získáme tak, že lógr zalijeme vodou a celek necháme po dobu jednoho dne louhovat. Vzniklým tekutým hnojivem pak rostliny přímo zaléváme. Pokud máme hodně zbytků kávy, ale nechceme přímo vyrábět hnojivo, můžeme je přidat na kompost. Ten totiž skvěle obohatí dusíkem.

Lógr a rostliny

Lógr je vhodný hlavně pro ty rostliny, které preferují kyselejší půdu. V případě ovoce a zeleniny se toto hnojivo doporučuje především pro rajčata, brambory, jahody, brusinky nebo angrešt. Lógru lze přitom využít jak pro venkovní, tak pro pokojové rostliny. Pokojové rostliny tak můžete přímo zalévat kávovým hnojivem a nebo jim při přesazování vysypat dno květináče vrstvou lógru.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

19. 10. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 20. 11. 2018 Předvánoční úklid beze stresu I Předvánoční úklid beze stresu I
  Advent se nezadržitelně blíží a s ním i pečení vánočního cukroví a úklid celého bytu či domu. Jak zvládnout uklízení před nejkrásnějšími svátky v roce v pohodě a beze stresu?
 • 20. 11. 2018 Voňavé bylinkové polštářky Voňavé bylinkové polštářky
  Bylinkové polštářky zpříjemní váš spánek a ještě u vás doma navodí kouzelnou atmosféru plnou vůní ze zahrady i lesa. Na výrobě bylinkového polštářku přitom není nic náročného. Vyrobit si ho tak...
 • 20. 11. 2018 Pečení vánočního cukroví Pečení vánočního cukroví
  Dnes se vydáme na procházku do minulosti a zjistíme, proč a jaké vánoční cukroví se vlastně peklo. A protože se pomalu blíží advent, poradíme vám, na jakou dobu si naplánovat pečení jednotlivých...
 • 15. 11. 2018 Kouzlo minimalistického stylu bydlení Kouzlo minimalistického stylu bydlení
  Minimalistické bydlení se vyznačuje vzdušností, světlostí a střídmostí. Nelibuje si v hromadění kusů nábytku ani bytových doplňků. Je čisté stejně tak, jako by měla být čistá naše mysl. Jak...
 • 15. 11. 2018 Stavba bazénu na podzim Stavba bazénu na podzim
  Možná si říkáte, že stavět bazén na podzim není zrovna dobrý nápad. My vám však uvedeme několik zásadních důvodů, proč je právě toto roční období pro stavbu bazénu tím nejvhodnějším.
 • 14. 11. 2018 Hrušky v kuchyni Hrušky v kuchyni
  Mnozí z nás se letos dočkali bohaté úrody hrušek. Chutnají skvěle jen tak samotné, ale připravit si z nich můžeme i celou řadu výborných pochutin.


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací