Náš TIP
Když kočičky vrby jívy vítají jaro

Jakoby plyšové květy zasypou vrbu jívu každé předjaří. Je to znamení, že zima je ta tam a na prahu je jaro, velikonoční svátky a vůbec svátky pomalu bující přírody. Pojďme si dnes o vrbě jívě povědět něco více a také se podívat na to, jaké tradice se k všeobecně známým „kočičkám“ vážou.

Jarní kožíšky kočiček

Vrba jíva (Salix caprea) patří mezi okrasné stromy a hned brzy zjara se svými zlatavě plyšovými květy hlásí o slovo. Ještě krásnější jsou však tyto květy ještě před rozvinutím, kdy mají hladce stříbřitý povrch – přesně jako kožíšky kočiček. Tyto plstnaté květy jsou uspořádány v jehnědy, které vyrážejí zjara ještě dřív než listy. V tu dobu se také tyto kočičky řežou do vázy jako ozdoba k velikonočnímu času. Potom už květy na vrbě zezlatoví a začnou kolem sebe rozsévat žlutý pyl. Až poté vyrážejí také listy, které jsou lehce zubaté a směřují z koruny smutně dolů, pročež také vrba bývá tradičně nazývána jako smuteční.

Vrba do mrazu i na plné slunce

Vrba jíva velmi dobře snáší zimu, je plně mrazuvzdorná. Jinak miluje plné slunce, a tak se vysazuje spíše jako solitéra do otevřených ploch. Vzhledem k tomu, že velmi dobře snáší řez, lze její tvar snadno kultivovat a vrba se tak hodí klidně i do menších zahrádek. Pokud je vysazena na slunci, dá se z ní časem vytvořit i velmi působivý živý plot.

Zjara si vrba vyžaduje hlubší řez, při kterém její pruty sestříhneme až na dvě nebo na tři očka nad zemí. Po jarním řezu je třeba dopřát vrbě dostatek živin prostřednictvím kompostu. Vrba jíva je jinak velmi životaschopným stromem, bez problémů roste a po řezu rychle obráží.

Kočičky a jejich (nejen velikonoční) tradice

Kočičky se tradičně používají jako velikonoční dekorace do vázy, mladé vrbové proutí zase slouží k pletení velikonoční pomlázky nebo košíků. Chlapci chodívali a chodí po koledě a šlehají dívky těmito pomlázkami z čerstvých vrbových proutků, aby byly čiperné a veselé po celý rok.

Tradice kočiček přitom sahá do daleké minulosti. V evropské kultuře totiž právě kočičky nahradily palmové ratolesti, kterými byl Ježíš vítán při příjezdu do Jeruzaléma. Prostí lidé také od pradávna věřili, že kočičky posvěcené na Květnou neděli mají magickou moc. Kočičky se přidávaly také kravám do krmení, aby dobře dojily. Hospodáři také zapíchávali proutky kočiček na kraj polí, aby byla úroda chráněna před nepřízní počasí. A také se traduje, že na Velký pátek otevíral vrbový proutek skálu i zem, aby odkryl své skryté poklady...

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

13. 03. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací