
Většina z nás asi nemá s kopřivami ty nejlepší zkušenosti. Ne nadarmo se však říká, že když vás kopřivy popálí, budete zdraví. Jaké jsou vlastně léčivé účinky kopřivy?
Kopřiva roste po celém světě v podobě různých druhů. Slouží jako potrava i lék. Kdysi se její vlákna používala na výrobu tkaniny, která byla stejně pevná a kvalitní jako len nebo konopí. Kopřiva není plevel, ale všelék pro všechny věkové skupiny. Roste skoro všude a i když pálí, dokáže vyléčit celou řadu našich neduhů.
Tato kouzelná léčivka obsahuje zejména aminokyseliny, sacharidy, třísloviny, flavonoidy, karotenoidy, železo, vápník, draslík, vitamín A, B a C, minerály a další vzácné látky. Pro léčbu různých zdravotních problémů se využívají květy, listy, oddenek, nať i kořen.
Kopřiva dokáže léčit celou řadu zdravotních obtíží. A tak například pomáhá proti revmatismu, artritidě, zánětům šlach a bolestem kloubů. V případě dny se také tělo díky kopřivě dokáže zbavit kyseliny močové v kloubech. Kopřiva rovněž ulevuje alergií, zánětů a senné rýmy. Čistí krev, snižuje hodnotu cukru v krvi, hodí se při léčbě cukrovky a chudokrevnosti. Výborná je také na močové cesty, rozpouští ledvinové kameny. Snižuje tlak a má i dobrý vliv na žaludek a vředy. Pomáhá rovněž proti zánětům dásní.
Kopřiva pomáhá také ženám proti únavě, dává do pořádku hormonální systém, zlepšuje menstruaci, snižuje krvácení a zlepšuje i menopauzu. Kopřiva rovněž dodává tělu potřebnou energii. Skvělá je také na pokožku a na vlasy. Pomáhá rovněž zlepšovat funkci sleziny, slinivky a štítné žlázy. Kopřiva se také řadí mezi přírodní homeopatika a rovněž pomáhá vyvolávat pocity štěstí a spokojenosti.
Při užívání produktů z kopřivy je však třeba pamatovat na to, že kopřiva na sebe váže vodu a ta odchází z těla ven. Doporučuje se tedy zvýšit v době detoxu kopřivou přísun tekutin a také přísun draslíku.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře