Náš TIP
Motýlí šeřík – sladké květy obsypané motýly

Pokud už vaši zahrádku zdobí motýlí šeřík, jistě už jste si zvykli na jeho obrovské hrozny květů obsypané motýly. Pro ty, kteří nad vysazením tohoto překrásného keře uvažují, to bude teprve jedno z dalších neskutečných překvapení přírody...

Hrozny květů líbezné vůně

Tento voňavý keř bývá označován hned několika jmény. Můžete tedy zaslechnout názvy jako motýlí šeřík, motýlí keř, letní šeřík či odbornější název Komule Davidova (Buddleia Davidi). Tento půvabný keř, který pochází až z daleké Číny, roste velmi rychle a kvete hned prvním rokem. Jako solitéra vyrůstá až do výšky tří metrů, v zápoji dalších keřů však může dorůstat až do výšky pěti metrů.

Motýlí šeřík na sebe strhává pozornost zejména mohutnými květními laty, které mívají až 30 cm délky. Narozdíl od klasického šeříku kvete ten motýlí od července do října. Pořídit si jej můžete v klasické světle fialové barvě, která je původní barvou šeříků rostoucích v přírodě. Vyšlechtěné odrůdytohoto letního keře však nesou i barvu tmavě fialovou, modrofialovou, červenofialovou, růžovou nebo bílou. Vůči mrazům jsou nejodolnější druhy kvetoucí fialově nebo bíle.

Sladké útočiště motýlů, čmeláků a včel

Pokud si motýlí šeřík vysadíte do své zahrádky, budete brzy mile překvapeni nejen jeho krásnými a voňavými kvítky seskupenými do velkých hroznů, ale také záplavou motýlů, čmeláků a včel, pro které se nový keř v zahradě rázem stane sladkým útočištěm. Tito zástupci hmyzu totiž přímo milují sladký nektar z kvítků tohoto druhu šeříku. S motýlím šeříkem také vcelku rychle zjistíte, kolik vlastně máte na zahradě baboček. Ty mají totiž motýlí šeřík ze všech motýlů nejraději a nektar z něj sají opravdu svědomitě.

Jako solitéra na plném slunci

Co se výsadby týče, nejlépe se motýlí šeřík v zahradě vyjímá jako solitéra, případně si můžete vysadit různobarevné šeříky vedle sebe, tedy v minimální vzdálenosti 1,5 m. Nesázejte však šeříky mezi jiné vyšší keře – vytahují se pak do výšky a často v zimě zmrznou.

Letní šeřík si kupujeme jako kontejnerovou rostlinu a sázíme ideálně na jaře. Jako stanoviště volíme teplou polohu na slunci nebo v mírném polostínu. Ve větším zastínění by vám šeřík pak mohl namrzat.

Půda se doporučuje humózní, dobře zásobená živinami včetně vápníku. Pro šeřík nevhodná je těžká jílovitá půda. Motýlí šeřík sice snáší sucho velmi dobře, přesto mu ale bude vyhovovat spíše vlhčí stanoviště.

Mimo rodinu šeříků

Pro zdravý růst motýlího šeříku je stěžejní radikální jarní řez. Tehdy zkracujeme výhony jen na délku 30 cm, díky čemuž bude mít keř v kořenovém krčku dostatek pupenů, z nichž vyraší.

Motýlí šeřík se dá snadno namnožit řízkováním. Tento druh však tvoří i klíčivá semena a někdy se na zahradě i sám vysemeňuje, jen si semenáčky nezachovávají původní barvu.

Tento letní šeřík je silně vonící ozdobou každé zahrady, která mu dá šanci. A věřte, že ačkoliv jeho květy tvarem i vůní připomínají klasický šeřík, není s ním botanicky ani vzdáleně příbuzný. Jeho velkým plusem však je, že začíná kvést v době, kdy už je klasický šeřík dávno odkvetlý a kdy vlastně nekvete ani moc jiných keřů.

 

Zaujal vás motýlí šeřík? Pak vám jej mohu vřele doporučit i z vlastní zkušenosti. Inspirujme se navzájem na našem Facebooku!

20. 05. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací